Trwa ładowanie...
d1rmce0
14-12-2007 10:00

"Traktat Lizboński jest nieambitny i nieskuteczny"

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano wyraził
opinię, że podpisany w stolicy Portugalii Traktat
Reformujący UE (Traktat Lizboński) jest anonimowy, nieambitny i
nieskuteczny.

d1rmce0
d1rmce0

Opinię przebywającego w Stanach Zjednoczonych szefa państwa przytacza piątkowa włoska prasa. W gazetach dominuje brak entuzjazmu w ocenach dokumentu.

Giorgio Napolitano określił Traktat następująco: bez ambicji, bez imienia, bez symbolu i bez skuteczności.

Obecnemu Traktatowi przeciwstawił poprzedni, podpisany w Rzymie w 2004 roku. Tamten zdaniem włoskiego prezydenta był "kompromisem na wysokim poziomie, do zaakceptowania i przede wszystkim skuteczny". Jego zdaniem nowy Traktat "jest mniej czytelny".

Zdanie to podziela dziennik "La Repubblica" zauważając, że szef włoskiego państwa w znakomity sposób oddał sens tego, co wydarzyło się w Lizbonie. "Traktat dla kruchej Europy" - tak nazywa go komentator rzymskiej gazety.

d1rmce0

"Unia Europejska wychodzi z Lizbony z zasady jako niestabilna struktura, mająca jako swe przeznaczenie albo wywoływanie większej konfliktowości, albo poszukiwanie nowych punktów równowagi poza tradycyjnymi instytucjami" - podkreśla dziennik.

Zdaniem jego komentatora kompetencje nowych urzędów w strukturach Unii będą się krzyżować i nakładać na siebie. To zaś może być przyczyną poważnych wewnętrznych konfliktów.

"Prawdziwe i poważniejsze powody niestabilności Traktatu Lizbońskiego nie tkwią jednak w tym, co rządy powinny robić, ale raczej w tym, czego mogą nie robić" - stwierdza publicysta dziennika dodając, że Polska i Wielka Brytania zostały "wyłączone z przestrzegania Karty Praw Podstawowych".

"W istocie Traktat Lizboński szkicuje Europę, w której Wielka Brytania jest na progu wyjścia" - pisze "La Repubblica".

Sylwia Wysocka

d1rmce0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rmce0
Więcej tematów