Tragiczny bilans grudnia. Z powodu mrozów zmarło już 30 osób
Według danych policyjnych, od początku grudnia z powodu wychłodzenia zmarło łącznie już 30 osób, prawie dwa razy więcej niż przez cały grudzień ubiegłego roku. Tylko ostatniej doby z wychłodzenia zmarły cztery osoby. Najwięcej osób zmarło podczas ostatniego weekendu (8-9 grudnia), w sumie dziesięć osób.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz policja i strażacy cały czas zwracają się z apelem o szczególną uwagę na osoby bezdomne i starsze, którym grozi wychłodzenie, a także o rozwagę przy ogrzewaniu mieszkań i częste sprawdzanie stanu pieców oraz przewodów kominowych. Straż pożarna informuje, że w tegorocznym okresie grzewczym, od września do 11 grudnia, na skutek zaczadzenia zginęło już 27 osób.
Na zewnątrz panują trudne warunki pogodowe. Policjanci patrolujący ulice sprawdzają ogródki działkowe i pozostałe miejsca, w których mogą przebywać bezdomni, w tym m.in. kanały ciepłownicze czy pustostany. Funkcjonariusze kontaktują się z ośrodkami pomocy społecznej i informują o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź złej sytuacji materialnej wymagają szczególnej troski w trudnym zimowym okresie.
Tylko ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarły kolejne cztery osoby, tyle samo co poprzedniej doby. Od początku grudnia najwięcej osób z powodu niskich temperatur zmarło w trakcie weekendu, w niedzielę (9 grudnia) z powodu wychłodzenia zmarło siedem osób. W tym miesiącu łączna liczba ofiar mrozów to 30 osób. To zdecydowanie więcej niż w poprzednich miesiącach, w listopadzie z wychłodzenia zmarło pięć osób, a w październiku - 15 osób.
Tegoroczny miesiąc grudzień przynosi także tragiczniejszy bilans w porównaniu do ofiar mrozów w ubiegłym roku. W grudniu 2011 roku zmarło z wychłodzenia w sumie 19 osób, jak do tej pory o 11 osób więcej w porównaniu do grudnia tego roku.
Zimą podczas dogrzewania domów i mieszkań dochodzi również do zatruć tlenkiem węgla. Według danych Państwowej Straży Pożarnej także w niedzielę (9 grudnia) zmarło najwięcej osób z powodu zatrucia tlenkiem węgla. Zmarły wówczas cztery osoby, trzy w województwie małopolskim i jedna w województwie kujawsko-pomorskim. Od początku sezonu grzewczego w Polsce w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło już 25 osób, a 507 zostało poszkodowanych.
Państwowa Straż Pożarna przestrzega przed zatykaniem i zaklejaniem przewodów wentylacyjnych. Strażacy informują mieszkańców o tym, że w urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania gazu i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla. Przypominają, że niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy. Przed zatruciami czadem możemy ustrzec się instalując w domu lub mieszkaniu czujniki tlenku węgla.