Trwa ładowanie...

Trąba powietrzna w Rudach Raciborskich. Straty liczone w dziesiątkach milionów złotych

Około 2 tysięcy ha lasów w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie w Śląskiem zostało zniszczonych 7 lipca przez trąbę powietrzną. Leśnicy oceniają, że odbudowa kosztować będzie co najmniej 40 milionów złotych.

Share
Trąba powietrzna w Rudach Raciborskich. Straty liczone w dziesiątkach milionów złotych
Źródło: Instagram.com, fot: Dmitry dmitriev
d3p8pj3

Leśnicy informują, że z dotkniętych potężną nawałnicą ok. 2 tys. ha lasów, około 800 ha uległo doszczętnemu zniszczeniu. Najbardziej ucierpiała południowa część regionu, gdzie uszkodzonych zostało również wiele dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych.

Ucierpiały też lasy, szczególnie w okolicy Kuźni Raciborskiej, czyli na granicy woj. śląskiego i opolskiego. Trąba powietrzna w najszerszym miejscu u podstawy miała prawie kilometr szerokości, a przeszła na długości ok. 5 km.

- Koszt odbudowy zniszczonych lasów to co najmniej 40 mln zł - wynika z najnowszych szacunków leśników, podanych przez rzeczniczkę Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach (RDLP) Wiolettę Koper-Staszowską. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wciąż są to szacunki i kwota ta może wzrosnąć.

d3p8pj3

Służby porządkowe z miejsca podjęły się naprawiania szkód. W pierwszej kolejności uprzątnięto drogi wojewódzkie i powiatowe. Następnie leśnicy udrożnili drogi i dojazdy pożarowe w lasach. Koper-Staszowska dodała, że do wielu miejsc leśnicy wciąż nie dotarli, jednak prace sukcesywnie prowadzone są coraz głębiej lasu.

Kolejnym etapem, który już się rozpoczął, jest uprzątnięcie ok. 270 tys. m sześć. masy drewna. To tyle, ile w normalnych warunkach wynosi wielkość rocznego pozyskania drewna dla 3-4 nadleśnictw z terenu RDLP w Katowicach.

Samo uporządkowanie zniszczonych terenów to kwestia półtora roku. Kolejnych 3-4 lat potrzeba na zasadzenie nowych drzew, a całkowita odbudowa leśnego ekosystemu to już cały wiek.

źródło: rmf24

d3p8pj3

Podziel się opinią

Share
d3p8pj3
d3p8pj3
Więcej tematów