Trąba powietrzna obok Częstochowy - pięć osób rannych
Ok. godziny 19.00 w okolicy Częstochowy przeszła trąba powietrzna. Jak informuje Wirtualną Polskę mł. kpt. Aneta Gołębiewska, rzecznik prasowy śląskiego komendanta Państwowej Straży Pożarnej, wichura trwała ok. 15 minut. Wiatr pozrywał dachy budynków, a grad i zwalone drzewa uszkodziły domy oraz samochody.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/po-wichurze-na-slasku-zdjecia-internautow-wp-6038636549464705g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/po-wichurze-na-slasku-zdjecia-internautow-wp-6038636549464705g )
Po trąbie powietrznej na Śląsku - zdjęcia Internautów WP
Mamy informacje o kilkudziesięciu uszkodzonych budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Wiele z nich ma pozrywane dachy, inne są zrujnowane - informuje Wirtualną Polskę mł. kpt. Aneta Gołębiewska.
Straż ma też informacje o pięciu osobach rannych - jedna doznała zawału serca, inna została uderzona spadającą cegłą, kolejna - przygnieciona przez drzewo. Policja ponadto ma informacje o kilku samochodach uszkodzonych przez grad.
W miejscowości Huby trąba powietrzna uszkodziła 27 budynków, jedna osoba została ranna. W Skrzydlowie ucierpiało 12 budynków i kolejna osoba została ranna, prawdopodobnie przyciśnięta przez strop. Wszyscy poszkodowani trafili do szpitala.
Powołano policyjny sztab kryzysowy - informuje Wirtualną Polskę nadkom. Joanna Lazar, oficer prasowy komendy miejskiej w Częstochowie.
Świadkowie relacjonowali strażakom i policjantom, że to co zobaczyli, przypominało sceny z filmu katastroficznego - mówili, że wiatr wyrywał okna ze ścian budynków i podrywał w górę nawet sporych rozmiarów przedmioty. Strażacy, którzy przyjechali na miejsce mówili, że zobaczyli krajobraz jak po wojnie.
My z ostrożności wolimy mówić w tym przypadku o gwałtownej wichurze, ale świadkowie mówią wprost o trąbie powietrznej - zaznaczyła Lazar.
Największe straty są w Adamowicach, Woli Mokrzewskiej, Kłobukowicach i Koninie. Usuwaniem skutków wichury zajęła się straż pożarna.
Trąby powietrzne w Polsce należą do rzadkości. Tworzący je wiatr przybiera postać leja. Trąba powietrzna - w zależności od siły - może podnosić ku górze pył, wodę, a nawet ciężkie przedmioty.