Tomatina 2017 – słynna bitwa na pomidory znów przyciągnęła tysiące osób

Ostatnia środa sierpnia to wyjątkowy dzień w kalendarzu hiszpańskich świąt. Przyciąga uwagę całego świata, co nie powinno dziwić. Tego dnia ma miejsce "La Tomatina" – największa na świecie bitwa na jedzenie, podczas której jedyną "amunicją" są pomidory. Impreza przyciągnęła w tym roku 22 tys. osób.

Tomatina 2017 – słynna bitwa na pomidory znów przyciągnęła tysiące osób
Źródło zdjęć: © East News
Wojciech Gojke

30.08.2017 | aktual.: 08.03.2019 14:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do miasteczka Buñol, położonego 40 km od Walencji, w ostatnich kilku dniach sierpnia przyjechaly tysiące Hiszpanów oraz turystów, którzy przybyli tu w jednym celu - aby stoczyć gigantyczną, pomidorową bitwę. W tym roku w wydarzeniu wzięło udział blisko 22 tys. osób. Nietypowa walka zaczęła się o godz. 11:00 i trwała 1,5 godz., a jej początek i koniec wyznaczyły wystrzały rakiety. Uczestnicy zużyli 160 ton pomidorów, które na miejsce zostały przywiezione przez ciężarówki.

Największa tego typu impreza na świecie

Tomatina jest wielką atrakcją dla regionu. W 2002 r. hiszpańskie Ministerstwo Turystyki uznało imprezę za zwyczaj o międzynarodowym walorze promocyjnym. Za jej sprawą Buñol zyskało sławę na całym świecie, a inne regiony w Hiszpanii usiłują powielić ten sukces. - Gdy inne miasto chce zorganizować swoją własną wersję Tomatiny, Buñol z radością się na to zgadza i nie pobiera za to opłat, a nawet oferuje pomoc - mówi burmistrz Rafael Perez. Jego zdaniem jest to dla miasta dodatkowa reklama. - W końcu wszyscy chcą wziąć udział w oryginalnej edycji, czyli naszej, i to nam odpowiada - dodaje. W pilnowaniu bezpieczeństwa pomaga policjantom ok. tysiąc osób, w tym 200 wolontariuszy.

Obraz
© Tomatina przyciąga rocznie ok. 20 tys. osób / Shutterstock.com

Tradycyjnie pomidorowa bitwa odbywa się w ostatnią środę sierpnia, podczas uroczystości związanych z kilkudniowymi obchodami ku czci patrona miasta, św. Ludwika Bertranda. Korzenie Tomatiny sięgają 1945 r., kiedy to grupa nastolatków wszczęła bójkę podczas odbywającej się w ostatnią środę sierpnia parady i zaczęła obrzucać się pomidorami z pobliskiego sklepu.

Obraz
© Tomatina na największa na świecie bitwa na pomidory / East News

Ile kosztuje udział w Tomatinie?

Od 2013 r. udział w pomidorowej bitwie jest płatny. Bilet kosztuje 10 euro, są dostępne też pakiety. Za 27 euro otrzymujemy okulary ochronne, dostęp do szafek na ubrania i możliwość wejścia do dodatkowej strefy rozrywki. W cenie 100 euro mamy zapewniany dodatkowo nocleg i zakwaterowanie.

Obraz
© Dzięki Tomatinie miasteczko Bunol jest słynne na całym świecie / East News

"Polska" Tomatina

Poza Hiszpanią Tomatiny odbywały się m.in. w Kolumbii, Chile, na Kubie, w Stanach Zjednoczonych, Indiach i Korei Południowej. Co ciekawe, w tym roku, 2 września, walka na pomidory odbędzie się po raz pierwszy w Polsce – na kieleckim rynku. Udział w imprezie zapowiedziało ok. 300 osób, które będą mieć do dyspozycji 2 tony pomidorów. Udział w niej jest płatny – kosztuje 15 zł. Cały dochód zostanie przeznaczony na kieleckie schronisko dla bezdomnych zwierząt w Dyminach. Bitwa na pomidory rozpocznie się o godz. 15:30.

Czytasz książki w ekspresowym tempie? Możesz kupować ich jeszcze więcej, korzystajac z rabatów ze strony Świat Książki kody rabatowe.

wydarzeniahiszpaniabitwa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (3)