Tomaszewska prawdopodobnie zostanie eurodeputowaną
Senator PiS Ewa Tomaszewska prawdopodobnie zostanie eurodeputowaną tej partii. W Parlamencie Europejskim zastąpiłaby Michała Kamińskiego, który został sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialnym za politykę medialną. Tomaszewska powiedziała, że zamieni mandat senatora na mandat europosła na "więcej niż 50%".
25.07.2007 | aktual.: 25.07.2007 16:22
Ewa Tomaszewska uważa, że byłoby to rozsądne rozwiązanie, ponieważ praca w Parlamencie Europejskim mogłaby jej pomóc w działalności w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, którego jest członkiem.
Jeśli Tomaszewska zostanie eurodeputowaną, w Warszawie muszą się odbyć wybory uzupełniające do Senatu.
Zgodnie z ordynacją wyborczą do europarlamentu, skutkiem powołania na stanowisko sekretarza stanu jest utrata mandatu w PE. W takiej sytuacji, miejsce w PE po europośle zajmuje kolejna osoba z listy wyborczej, z której on startował.
Drugą na liście wyborczej PiS po Kamińskim jest Ewa Tomaszewska. Gdyby jednak nie zdecydowała się na objęcie mandatu w PE pod uwagę brane są kolejne osoby z listy PiS. Są to: Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski i Anna Sikora, z zawodu ekonomistka.
Tomaszewska ukończyła Wydział Matematyczno-Fizyczny na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1980 r. była członkiem NSZZ "Solidarność". W roku 1982 została internowana; w 1983 - aresztowana, zwolniona w 1984 r. Od 1986 r. pracowała w Komisji Interwencji i Praworządności NSZZ "S". Od 1992 roku nieprzerwanie w Komisji Krajowej NSZZ "S".
Zasiadała w Radzie ds. Polityki Społecznej przy Prezydencie RP Lechu Wałęsie. Jest członkinią Zarządu Głównego Polskiego Związku Kobiet Katolickich.
Od 1996 r. co roku funduje nagrodę za najlepszą pracę dyplomową na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Była posłem III kadencji Sejmu, do którego weszła z listy AWS. Była wówczas wiceprzewodniczącą Komisji Polityki Społecznej i Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących problematyki ubezpieczeń społecznych.
Kadencja Parlamentu Europejskiego trwa pięć lat. Ostatnie wybory odbyły się w czerwcu 2004 roku. Polska w obecnej kadencji PE ma 54 przedstawicieli.