Toksyczny smog zasłonił Tadź Mahal. W Nowym Delhi zamknięto szkoły
Toksyczny smog drastycznie ograniczył widoczność w północno-zachodnich Indiach, zasłaniając między innymi widok na mauzoleum Tadź Mahal w Agrze i powodując opóźnienia lotów. W czwartek Delhi znalazło się na drugim miejscu w światowym rankingu miast o najwyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza - wskaźnik AQI przekroczył tam 580, według danych firmy IQAir.
15.11.2024 | aktual.: 15.11.2024 02:06
Widoczność na międzynarodowym lotnisku w Delhi zmniejszyła się do 300 metrów, jak poinformowali urzędnicy z Delhi. Niektóre samoloty startowały i lądowały niemal przy zerowej widoczności.
Powietrze było tak gęste, że trudno było dostrzec nawet znane zabytki, jak XVII-wieczny Tadź Mahal w Agrze czy Złotą Świątynię - główne miejsce kultu sikhizmu - w Amritsarze.
O tej porze roku Delhi i północne stany Indii corocznie zmagają się ze smogiem spowodowanym spadkiem temperatur, dymem, kurzem, niskimi prędkościami wiatru, emisjami z pojazdów i spalaniem resztek upraw.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zamknięto szkoły. "Ludzie zgłaszali problemy z oddychaniem"
Władze Delhi ogłosiły zamknięcie wszystkich szkół podstawowych w stolicy Indii. Zajęcia będą prowadzone online do odwołania.
Mieszkańcy zgłaszali też podrażnienia oczu i problemy z oddychaniem.
Najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie w czwartek było 14-milionowe Lahore na wschodzie Pakistanu, wg szwajcarskiej firmy IQAir, zajmującej się analizą danych o jakości powietrza globalnie. Wskaźnik zanieczyszczenia w Lahore przekroczył 1,1 tys. WHO kwalifikuje poziom powyżej 180 jako niebezpieczny dla zdrowia.
Gęsty smog obecny na granicy Indii i Pakistanu uchwycony został na zdjęciach satelitarnych opublikowanych przez NASA. Najwyższy poziom zanieczyszczenia powietrza zmierzono 9 listopada w Multan w Pakistanie, z wartością 2 316, podał "Hindustan Times".
Źródło: PAP/BBC/X/WP