Trwa ładowanie...
23-06-2007 23:00

Toczyska i Kusiewicz w Piernikowej Alei Gwiazd

Wybitni śpiewacy: Stefania Toczyska i Jan Kusiewicz odsłonili swe autografy na toruńskiej Piernikowej Alei Gwiazd. Ozdobne płyty,
upamiętniające osoby związane z miastem, zdobią chodnik przed
Dworem Artusa w Toruniu.

Toczyska i Kusiewicz w Piernikowej Alei GwiazdŹródło: Jupiterimages
dgdumtz
dgdumtz

Michał Zaleski, prezydent Torunia powiedział, że w alei honorowane są postaci związane z miastem, które swoją działalnością zyskały rozgłos ponadlokalny. Autografy wyróżnionych osób wpisane są w ozdobne płyty mające kształt najpopularniejszych toruńskich pierników - katarzynek.

Podpisy śpiewaków przedłużyły aleję, na której widnieją już autografy Grażyny Szapołowskiej i Aleksandra Wolszczana, Małgorzaty Kożuchowskiej i Bogusława Lindy, Reginy Smendzianki i Leszka Balcerowicza oraz Janusza L. Wiśniewskiego i zespołu Republika.

Stefania Toczyska (mezzosopran) jest gwiazdą scen operowych świata. Urodziła się w Grudziądzu ale to właśnie w toruńskiej średniej szkole muzycznej, do której dojeżdżała z rodzinnego miasta, zaczęło się jej spotkanie z muzyką klasyczną.

Debiutowała w 1972 w Operze Bałtyckiej partią Jadwigi w "Strasznym dworze" Moniuszki, a międzynarodową karierę zapoczątkowała w 1977 r. kreacją Amneris w "Aidzie" Verdiego na scenie w Bazylei. Występuje na stałe w wiedeńskiej Staatsoper, ale śpiewała m.in. w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Covent Garden w Londynie, Teatro San Carlo w Lizbonie, Deutsche Oper w Berlinie, Operze Paryskiej, w teatrach operowych Hamburga, Rzymu, Genewy, Zurychu i San Francisco. Mieszka na stałe w Wiedniu, ale zawsze chętnie przyjmuje zaproszenia scen polskich.

dgdumtz

Jan Kusiewicz (tenor), jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych, pochodzi z Torunia, gdzie mieszkał i uczył się do wybuchu II wojny światowej. Jako pierwszy jego talent rozpoznał organista z katedry św. Janów w Toruniu, Bronisław Rutkowski i właśnie w tym kościele torunianie mogli Kusiewicza słuchać przez lata.

W latach wojny artysta został aresztowany w Toruniu przez gestapo i przewieziony do obozu w Stutthoffie, gdzie cudem uniknął śmierci. Gdy wygrał przesłuchania do tworzonego w Gdańsku Studia Operowego, przeniósł się na stałe do Trójmiasta i tam, w krótkim czasie, stał się pierwszym tenorem Opery Bałtyckiej. Wielki rozgłos przyniosła mu rola Jana Kiepury w filmie "Pamiętnik pani Hanki".

Na artystyczną emeryturę Jan Kusiewicz odszedł 30 lat temu w pełni sił twórczych, gdyż chciał, aby pamiętano go z najlepszej strony. W tym roku kończy 85 lat, a miejsce w Piernikowej Alei jest prezentem na jego jubileusz.

Dopełnieniem uroczystości będzie spektakl plenerowy, w fosie zamkowej przy Dworze Mieszczańskim, opery "Trubadur" Giuseppe Verdiego, przygotowany przez bydgoską Operą Nova. Główną partię cyganki Azuceny zaśpiewa sama Stefania Toczyska, laureatka Piernikowej Alei Gwiazd.

dgdumtz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgdumtz
Więcej tematów