"To wyglądało jak początek wojny" - relacje świadków
Na niebie nad Uralem rano spadł deszcz meteorytów. Fala uderzeniowa po wybuchu spowodowała zniszczenia na ziemi. Meteoryty spadły m.in. w Czelabińsku, Jekaterynburgu, Tiumeniu, Kurganie, Orenburgu i Magnitogorsku. Ponad 500 osób zostało rannych. Władze ostrzegają, że przed północą może dojść spadku kolejnych meteorytów. Świadkowie relacjonują, że "to wszystko wyglądało jak początek jakiejś wojny".
Meteoryty pojawiły się nad Uralem około 9.20 czasu lokalnego (7.20 czasu moskiewskiego; 4.20 czasu polskiego). Wkrótce nastąpiły trzy eksplozje. Według resortu ds. sytuacji nadzwyczajnych największe odłamki spadły na niezaludnionym obszarze około 80 km od miejscowości Satki, w obwodzie czelabińskim.
W samym Czelabińsku zawalił się dach i runął fragment muru w fabryce cynku. Poważnie uszkodzona została też jedna z tamtejszych szkół. Ucierpiał także budynek Czelabińskiego Uniwersytetu Państwowego. W wielu domach z okien powypadały szyby.
Władze miasta zaleciły rodzicom zabranie dzieci z przedszkoli i szkół. Temperatura powietrza w Czelabińsku wynosi minus 18 stopni Celsjusza.
Świadkowie mówią, że włączały się alarmy samochodowe; odnotowano przerwy w działaniu telefonów komórkowych. "O godz. 11 czasu lokalnego (godz. 6 czasu polskiego) mieliśmy liczne zgłoszenia różnych urazów, zranień i kontuzji" - cytuje agencja Interfax źródło w administracji obwodu czelabińskiego.
Większość poszkodowanych to osoby pokaleczone obłamkami szyb. Wśród rannych są dzieci. Szpitale proszą, by pacjenci, którzy mogą chodzić, zwolnili łóżka dla rannych.
- To wyglądało, jakby zaczynała się wojna. W powietrzu unosił się zapach dymu - relacjonowali mieszkańcy.
To nie koniec
W rosyjskich mediach pojawiają się informacje, że jeszcze przed północą mogą spaść kolejne meteoryty. Dochodzi do tego, że mieszkańcy próbują opuścić ten rejon. Samochody stoją w gigantycznych korkach.
W całym obwodzie czelabińskim zamknięto szkoły.