To tylko plotki? Clinton zaprzecza, że...
Prezes Banku Światowego Robert Zoellick ogłosił 15 lutego że ustąpi ze swojej funkcji 30 czerwca, wraz z upływem 5-letniej kadencji. Sekretarz stanu USA Hillary Clinton nie zamierza ubiegać się o to stanowisko - oświadczył Departament Stanu.
15.02.2012 | aktual.: 16.02.2012 00:47
- Bank jest teraz silny i ma mocną pozycję, aby zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Dla mnie nadszedł czas na zajęcie się innymi sprawami i wsparcie nowej dyrekcji - oświadczył Zoellick w komunikacie.
Dodał, że o swojej decyzji poinformował wcześniej w środę zarząd Banku Światowego, zrzeszającego 187 krajów.
Zarząd rozpocznie teraz proces selekcji w celu wyłonienia nowego prezesa.
Departament Stanu USA oświadczył, że Hillary Clinton nie zamierza starać się o stanowisko prezesa BŚ. - Od zeszłego roku sekretarz stanu wielokrotnie odnosiła się do tej sprawy. Powiedziała, że nic takiego nie ma miejsca - oznajmiła na codziennym briefingu rzeczniczka Departamentu Stanu Victoria Nuland. - Myślę, że sekretarz jasno wyraziła się co do tej kwestii i nie uległo to zmianie - powiedziała, spytana o pojawiające się co jakiś czas doniesienia, że Clinton może ubiegać się o kierowanie tą instytucją.
Na pytanie, czy rozmawiała o tym z panią Clinton, Nuland odpowiedziała twierdząco.
Nazwisko Clinton pojawiało się w prasie od czerwca 2011 r. w kontekście ewentualnej sukcesorki po Zoellicku.
Z kolei amerykański minister skarbu Timothy Geithner oświadczył w środę, że USA przedstawią swojego kandydata "w nadchodzących tygodniach".
Stanowisko prezesa Banku Światowego, od powołania tej instytucji w 1944 r. na konferencji w Bretton Woods, tradycyjnie obejmuje Amerykanin, podczas gdy funkcja szefa bliźniaczej instytucji - Międzynarodowego Funduszu Walutowego - przypada zwyczajowo Europejczykom.
Robert Zoellick funkcję prezesa BŚ objął w lipcu 2007 r. po Paulu Wolfowitzu, który podał się do dymisji dwa miesiące wcześniej. Wolfowitz zrezygnował pod presją, kiedy wyszło na jaw, że załatwił intratną posadę i wysoką podwyżkę pracownicy banku, z którą pozostawał w nieformalnym związku.
Za czasów Zoellicka BŚ przekazał ponad 247 mld dolarów pomocy krajom rozwijającym się w celu zwiększenia wzrostu gospodarczego i zmniejszenia ubóstwa. USA są największym udziałowcem BŚ, który udziela niskooprocentowanych kredytów na rozwój krajom biedniejszym.
Najważniejszą misją Banku Światowego jest ograniczanie ubóstwa na świecie poprzez pomoc najbiedniejszym krajom oraz stwarzanie odpowiednich warunków do zrównoważonego rozwoju.