PolitykaTo sprawiło przykrość Komorowskiemu

To sprawiło przykrość Komorowskiemu

Prezydent "z przykrością" przyjął informację, że wniosek prokuratora generalnego o zmianę szefa NPW został złożony przed posiedzeniem Krajowej Rady Prokuratury, która miała zająć się "napięciami w prokuraturze" - poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego. Prokurator generalny Andrzej Seremet ocenił natomiast, że ostatnie zdarzenia w prokuraturze to "przykry incydent, którego rychłe rozwiązanie jest niezbędne". Dodał, że prokuratura wykonuje wszystkie swoje ustawowe obowiązki.

To sprawiło przykrość Komorowskiemu
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Hrechorowicz

18.01.2012 | aktual.: 18.01.2012 16:24

- Prezydent od samego początku konfliktu działa na rzecz wyjaśnienia wszystkich kwestii spornych, na rzecz stonowania tego konfliktu, dlatego zwrócił się do Krajowej Rady Prokuratury, by ta wszczęła mediacje - mówił prezydencki minister Sławomir Rybicki, który w środę wziął udział w posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości poświęconym sytuacji w prokuraturze.

Posiedzenie Rady - jak mówił w ubiegłym tygodniu jej szef Edward Zalewski - planowane jest na 24-26 stycznia.

Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek zaznaczył, że "prezydent ma nadzieję, że przekona prokuratorów do wspólnego znalezienia docelowych rozwiązań". Jak dodała, Bronisław Komorowski "z przykrością powziął informację, że wniosek prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta został złożony jeszcze przed spotkaniem Krajowej Rady Prokuratury, podczas którego miała zostać omówiona sprawa załagodzenia napięć w prokuraturze".

- Wyrażam ubolewanie, że prokurator generalny nie skorzystał z szansy, aby (...) wewnątrz prokuratury wyjaśniać wszystkie sporne kwestie" - dodał Rybicki. "Tym bardziej, że przecież pojawiają się głosy o konieczności odwołania obydwu prokuratorów. Ten konflikt nabiera coraz poważniejszych kształtów - mówił minister.

Rybicki zapowiedział, że jeżeli do Bronisława Komorowskiego wpłynie wniosek o zmianę na stanowisku szefa NPW, który będzie zawierał wszystkie niezbędne opinie przewidziane prawem, to "prezydent będzie się zastanawiać, jaką decyzję podjąć".

Prokurator generalny w środę skierował do MON wniosek o powołanie nowego szefa naczelnej prokuratury wojskowej, co oznacza odwołanie gen. Krzysztofa Parulskiego z tego stanowiska. Seremet proponuje, by nowym szefem NPW został płk Jerzy Artymiak. Seremet zapowiedział też, że wniosek o zmianę na stanowisku szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej nie trafi na biurko prezydenta, dopóki on i szef MON nie wypracują zgodnego stanowiska w tej sprawie.

Seremet przed komisją: to przykry incydent

Prokurator generalny Andrzej Seremet ocenił, że ostatnie zdarzenia w prokuraturze to "przykry incydent, którego rychłe rozwiązanie jest niezbędne". Dodał, że prokuratura wykonuje wszystkie swoje ustawowe obowiązki.

- Przed prokuraturą stoją wyzwania ustrojowe, reforma tej instytucji nie jest jeszcze zakończona - powiedział prokurator generalny, który informuje posłów z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o sytuacji w polskiej prokuraturze. Jak mówił, ta reforma została zapoczątkowana rozdzieleniem funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego w 2010 r.

Spotkanie Seremeta z komisją ma związek z ubiegłotygodniowymi wydarzeniami, gdy prokurator wojskowy z Poznania płk Mikołaj Przybył postrzelił się w przerwie konferencji prasowej. Jak potem tłumaczył płk Przybył, chciał tym gestem m.in. ratować prokuraturę wojskową pod kierunkiem gen. Krzysztofa Parulskiego.

Prokurator generalny poinformował już dziennikarzy, że chce zmiany szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej: odwołania gen. Parulskiego i mianowania w jego miejsce płk. Jerzego Artymiaka. Wystąpił już do szefa MON o zaopiniowanie wniosku w sprawie tej zmiany. - W przypadku akceptacji tej kandydatury wystąpię do prezydenta o powołanie mojego kandydata na stanowisko zastępcy prokuratora generalnego, naczelnego prokuratora wojskowego, w miejsce gen. Parulskiego - zaznaczył Seremet.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (79)