To się wydarzyło w czwartek w nocy. USA wysyłają wojsko na granicę
Prezentujemy zestawienie wydarzeń z minionej nocy. Zebraliśmy kilka najważniejszych.
- Stany Zjednoczone planują tymczasowo wysłać 1500 żołnierzy na granicę z Meksykiem, poinformowała agencja Reutera. Jak twierdzi Pentagon, mają oni pomóc w zabezpieczeniu granicy amerykańsko-meksykańskiej. Tym samym Stany Zjednoczone przygotowują się do wzrostu nielegalnej migracji, która miałaby być skutkiem zniesienia ograniczeń związanych z COVID-19. Żołnierze mają być obecni na granicy 90 dni.
- Organizacja praw człowieka uznała, że to, w jaki sposób zostali potraktowani demonstranci w Peru, należy nazwać masakrą - podała agencja Reutera. Sytuacja dotyczy antyrządowych protestów, jakie miały miejsce w grudniu zeszłego roku, gdy peruwiańskie siły bezpieczeństwa naruszyły prawa człowieka. W starciach z policją i wojskiem zginęło wówczas ponad 60 osób. "Odnotowano poważne epizody użycia nadmiernej siły" - oświadczono w raporcie Międzyamerykańskej Komisji Praw Człowieka (IACHR). Do raportu odniosły się władze Peru, które zaprzeczają jego prawdziwości. - Odrzucamy rzekome ustalenia pozasądowych zabójstw i opis" masakry"- powiedziała prezydent Dina Boluarte na konferencji prasowej.
- USA: jak podaje agencja AP, amerykańska policja ogłosiła, że zatrzymano sprawcę strzelaniny, jaka miała miejsce w poczekalni gabinetu lekarskiego w Atlancie. Mężczyzna miał w środę otworzyć ogień, zabijając jedną kobietę oraz raniąc cztery inne. Wszystko działo się na jedenastym piętrze budynku Northside Medical. Zatrzymanym okazał się 24-letni mężczyzna, Deion Patterson. Był on umówiony na wizytę lekarską.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Szwedzka broń zmorą Rosjan. Pansarvärnspjäs w akcji
- Kanada nałożyła sankcje na Iran w związku z łamaniem praw człowieka, poinformował serwis canada.ca. Decyzję ogłosiła minister spraw zagranicznych Mélanie Joly. Jest to już jedenasty pakiet sankcji, jakie państwo nałożyło na irański reżim, licząc od października 2022 r. Obecne ograniczenia objęły kolejne dziewięć osób oraz jeden podmiot. Tym samym zabronione zostały kontakty z nimi, zamrożono też wszelkie ich aktywa znajdujące się w Kanadzie.
- Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na zwiększenie liczby lotów samolotów chińskich linii lotniczych do USA. Po zmianie ma ona wynosić 12 lotów tygodniowo, czyli tyle samo, na ile ostatnio zezwoliły Chiny amerykańskim liniom lotniczym. Wcześniej mogło odbywać się jedynie osiem takich lotów w obie strony, jednak, jak przypomina agencja Reutera, przed nałożeniem sankcji na początku 2020, w związku z pandemią COVID-19, takich lotów każda ze stron realizowała ponad 150.