To się wydarzyło, gdy spałeś. Ważne wiadomości w piątek rano
Prezentujemy zestawienie wydarzeń z minionej nocy. Zebraliśmy kilka najważniejszych.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
- Sekretarz generalny NATO wystąpił w czwartek na Berlińskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Jens Stoltenberg stwierdził, że państwa zachodnie nie powinny lekceważyć Rosji, mimo sukcesów Ukrainy na froncie. - Dzięki bohaterskiej walce narodu ukraińskiego i bezprecedensowemu wsparciu ze strony sojuszników z NATO, Ukraina poczyniła znaczące postępy, ale wciąż nie powinniśmy lekceważyć Rosji. Rosyjskie rakiety i drony nadal spadają na ukraińskie miasta, ludność cywilną i infrastrukturę krytyczną powodując ogromne ludzkie cierpienie, tym bardziej, że nadchodzi zima - podkreślił Stoltenberg.
- Prezydent USA Joe Biden zadeklarował w czwartek, że byłby gotów porozmawiać z Władimirem Putinem na temat zakończenia wojny w Ukrainie, ale jednocześnie podkreślił, że rosyjski przywódca nie wykazał dotychczas takich chęci. Biden stwierdził, że "nie planuje w najbliższym czasie" negocjacji z rosyjskim dyktatorem, ale gdyby on wykazał taką inicjatywę, to "z przyjemnością usiądzie z Putinem i zobaczy, co myśli na ten temat".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Broń z Polski pod Bachmutem. Krab sieje spustoszenie
- Francja przyjęła rezolucję potępiającą działania Azerbejdżanu wobec Armenii. Władze w Baku skrytykowały decyzję rządu w Paryżu i nazwały ją "kolejną prowokacją Francji przeciwko Azerbejdżanowi".
- Hiszpańskie służby potwierdziły wykrycie od 24 listopada łącznie pięciu ładunków wybuchowych w przesyłkach adresowanych m.in. do instytucji publicznych i jednej z firm zbrojeniowych. Według doniesień telewizji publicznej TVE, piąty list-bombę wykryto w czwartek rano w siedzibie ministerstwa obrony narodowej w Madrycie.
- Japonia, Wielka Brytania i Włochy w przyszłym tygodniu ogłoszą przełomowe porozumienie w sprawie projektu wspólnego zaawansowanego myśliwca - podaje Reuters.
- Ambasada Chin w Wielkiej Brytanii wydała oświadczenie w związku z wizytą przedstawicieli londyńskiego rządu w Tajwanie. Według chińskich dyplomatów to "rażące naruszenie" polityki "jednych Chin" i "ingerencja" w wewnętrzne sprawy kraju, która "podważa jego interesy". "Posunięcia strony brytyjskiej, które podważają nasze interesy spotkają się ze zdecydowaną reakcją strony chińskiej" - podkreślono w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Powyższe zestawienie to podsumowanie najważniejszych i najnowszych wydarzeń ze świata.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski