Trwa ładowanie...

"To oni chcieli zabić Papieża Polaka"

Za zamachem na Jana Pawła II stała wyłącznie skrajnie prawicowa turecka organizacja terrorystyczna Szarych Wilków, której członkiem był Mehmet Ali Agca. Tę tezę wysuwa na łamach dziennika "La Repubblica" jego watykanista Marco Ansaldo, który jest autorem nowej książki na temat spisku na życie papieża Polaka.

Share
"To oni chcieli zabić Papieża Polaka"Źródło: AFP
d28a495

Powołując się na oświadczenie zamachowca, z którym jest od dawna w kontakcie, Ansaldo twierdzi, że spisek na życie papieża i pomysł zamachu był dziełem organizacji Agcy, tureckich Szarych Wilków. Tylko oni - dodaje Ansaldo - zawsze chronili go, nie zdradzili go i nadal się nim opiekują, finansują go i wspierają. Wszystkie inne tropy wymyślane były przez służby specjalne krajów trzecich, żeby - jak tzw. bułgarski ślad - skompromitować blok moskiewski.

Tezę tę odrzuca emerytowany włoski sędzia śledczy Ferdinando Imposimato, który do dziś zajmuje się kulisami zamachu na Jana Pawła II. - Stwierdzenie to jest bezpodstawne, nie ma sensu i jest sprzeczne z faktami i dokumentami - uważa. Imposimato twierdzi, że w ten sposób obraża się także pamięć papieża, który w swej książce "Pamięć i tożsamość" pisze, że zamach był "jedną z ostatnich konwulsji XX-wiecznych ideologii przemocy". 12 maja, w przeddzień 30. rocznicy zamachu, ukaże się własna książka sędziego Imposimato na temat spisku na życie papieża Polaka.

d28a495
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28a495
d28a495
Więcej tematów