To nie żart - za 2 tygodnie upały?!
Choć za oknem wciąż śnieg, mróz i szaruga, to jednak kwiecień najwyraźniej ma zamiar zapisać dla nas niesamowity epilog. Najnowsze prognozy wskazują na to, że wiosny nie będzie w ogóle. Czy zatem ma to oznaczać, że zima przeciągnie się na kolejne tygodnie? Absolutnie nie. Od 20 kwietnia może nas czekać lato z prawdziwego zdarzenia!
06.04.2013 | aktual.: 08.04.2013 09:40
Prognozy pogody na 2 tygodnie oczywiście nie powinny być traktowane w pełni dosłownie, jednak model GFS NCEP nie pozostawia złudzeń. Są to amerykańskie prognozy pogody, na których wzorują się... wszyscy, nawet jeżeli twierdzą inaczej, wszak nie po to rząd USA zatrudnia tam tysiące fachowców i inwestuje miliardy dolarów w specjalistyczny sprzęt, żeby jeden meteorolog stacji telewizyjnej czy gazety mógł ich przelicytować... Ale to już inny temat.
W ostatnich miesiącach GFS sprawdza się nadspodziewanie dobrze. Przewiduje pogodę na dwa miesiące bardzo precyzyjnie, choć trudno było wierzyć w tak długą zimę, Amerykanie dokładnie tak wyrokowali... Tym razem ich prognozy mogą wręcz szokować. Okazuje się, że z dziennych temperatur rzędu kilku stopni, z którymi mamy do czynienia obecnie i taki stan rzeczy potrwa jeszcze około tygodnia, przejdziemy od razu do "dwudziestek".
Pogoda znów sobie z nas zakpi, choć tym razem bardzo życzliwie. Nie jest bowiem w kwietniu normalny ani mróz, ani też upał, a wygląda na to, że tylko z takimi warunkami atmosferycznymi będziemy mieli w tym miesiącu do czynienia, bez żadnych kompromisów.
Jedynie bieżący tydzień posłuży za pewien rodzaj "przejściówki" i będzie to jedyny okres nadający się do nazwania "wiosną". Na 15 kwietnia prognozy przewidują już 15 stopni w większości kraju, a każdego kolejnego dnia temperatura ma rosnąć. Apogeum lata wiosną przyjdzie około 20 kwietnia. Wówczas na termometrach zobaczymy nawet 24 stopnie, i to w pełnym słońcu. To warunki charakterystyczne dla środka lipca.
Nadmienić należy, że tego typu prognozy są obarczone ryzykiem błędu, nie należy ich traktować bezrefleksyjnie. Sytuacja meteorologiczna o tej porze roku jest dynamiczna i potrafi się zmieniać niemal z dnia na dzień. Amerykanie są jednak stanowczy, a wskazują na najbardziej prawdopodobny rozwój sytuacji.
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">