To nie koniec nawałnic. IMGW ostrzega przed kolejnymi opadami
Burze nie odpuszczają. Wydano alarm przeciwpowodziowy i ostrzeżenia przed ulewami dla sześciu województw. W krótkim czasie może spaść nawet do 50 litrów wody na metr kwadratowy.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla województwa wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Mają tam się pojawić intensywne opady deszczu z burzami.
Synoptycy zapowiadają, że w krótkim czasie może spaść nawet do 50 litrów wody na metr kwadratowy, dodatkowo powieje porywisty wiatr, w porywach do 80 km/h, a lokalnie może również "sypnąć" gradem.
Z kolei w Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego. Jak informuje IMGW, w związku z występującymi oraz w dalszym ciągu prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w zlewniach Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody. Mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze.
"W dalszej kolejności spodziewane są przekroczenia stanów alarmowych zwłaszcza w zlewniach Skawy, Raby oraz Dunajca. Stan alarmowy może zostać przekroczony także na Małej Wiśle w profilu Jawiszowice" - czytamy w komunikacie IMGW.
Sprawdź pogodę w swoim regionie na pogoda.wp.pl.
TOPR bije na alarm
Jak podają lokalne portale na Facebooku katastrofalne opady deszczu spowodowały ogromne spustoszenie. "Na pewno nie ma mostu w Roztoce na zielonym szlaku do Pięciu Stawów, według naszej oceny schronisko jest całkowicie odcięte, wszystkimi żlebami idą rwące potężne potoki" - czytamy na stronie "Pięć Stawów".
Tę informację potwierdza TOPR. W rozmowie z WP, służby dodały, że w schronisku mogą przebywać turyści. Gdy tylko woda opadnie, będą mogli zejść ze szlaku. "Bardzo duże opady deszczu spowodowały, że większość szlaków w Tatrach może być nie do przejścia" - czytamy na Facebooku. "Prosimy o rezygnację z wyjść w góry" - dodaje TOPR.
Pogoda na dziś - 19 lipca
#
W czwartek najcieplej będzie na północnym wschodzie Polski - w Białymstoku oraz w Suwałkach termometry pokażą 28 st. C. Na upały nie będą natomiast narzekać mieszkańcy zachodniej części kraju - w Zielonej Górze będzie 21 st. C, a w Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim o stopień cieplej.
Na zachodzie Polski nie powinny wystąpić również burze. To jedyny obszar kraju, gdzie nie powinno zagrzmieć. Na terenie całej Polski synoptycy spodziewają się opadów rzędu 5-15 l/mkw. Powieje słaby i umiarkowany wiatr, który podczas burz może jednak osiągnąć prędkość 80 km/h.
Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne. Ciśnienie atmosferyczne będzie niskie i wyniesie od 981 hPa w Krakowie do 1011 hPa w Trójmieście. Będzie gorąco i parno - wilgotność powietrza wyniesie około 90 proc.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl