Trwa ładowanie...
08-03-2012 18:27

To może cię uratować - rady reporterek

Zdjęcia rodzinne, obrączka, okulary, poczucie humoru i umiejętność ukrycia strachu - te przedmioty i cechy mogą pomóc dziennikarkom w strefach konfliktu i na linii frontu. Pisze o nich portal BBC, powołując się na przeżycia trzech swoich reporterek.

To może cię uratować - rady reporterekŹródło: AFP, fot: Jay Directo
d27zkzx
d27zkzx

Porady dziennikarek BBC pokrywają się częściowo z tymi, które zawsze daje się kobietom w podróży, zwłaszcza w egzotycznych krajach. Trzeba zachować powściągliwy ubiór, bo strój, który nie zwraca uwagi w Europie, w innych kulturach może wydać się obraźliwy lub wyzywający. Unikać wchodzenia samotnie w tłum, zwłaszcza w krajach, gdzie kobiety i mężczyźni nie stykają się razem w miejscach publicznych.

Inne porady reporterek, które pracowały w Afganistanie i na Bliskim Wschodzie, mogą wydać się wspólne dla wszystkich dziennikarzy: trzymaj się dziennikarzy miejscowych i znaj jak najlepiej język kraju, gdzie pracujesz.

- Nawet jeśli nie jesteś mężatką, pomyśl, by zabrać lub założyć obrączkę - to może odwrócić niepożądaną uwagę - to kolejna rada. Reporterki wskazują, że rodzina, jako coś uniwersalnego, jest dobrym tematem do rozmów i pretekstem do nawiązywania kontaktów, dlatego warto mieć przy sobie zdjęcia dzieci czy swoich bliskich. - Jeśli dojdzie do najgorszego i zostaniesz porwana, to także sposób, by porywacze dostrzegli w tobie człowieka - zauważa jedna z nich.

Inna przypomina: - Nikt nie chce być uprowadzony, ale ci, którzy przeszli przez tę mękę, często musieli błagać porywaczy o okulary, (...) gdy dłużej już nie mogli nosić soczewek kontaktowych. Wniosek - jeśli potrzebujesz okularów, noś je zawsze przy sobie.

d27zkzx

Ważne jest poczucie humoru, bo wszystkie społeczeństwa cenią swój humor, ale chodzi o to, by wiedzieć, z czego się śmieją. W każdej kulturze są granice żartów, a z niektórych spraw wolno się śmiać tylko tubylcom - przypominają reporterki.

Radzą też, by ukryć strach, nawet w areszcie - bo spokój budzi szacunek, ale też dlatego, że widoczny lęk rodzi podejrzenie, że zrobiło się coś złego.

Przy tym wszystkim pocieszeniem jest fakt, że bycie kobietą może być zaletą nawet w miejscach konfliktu - żołnierze czy policjanci mogą uznać ją za mniejsze zagrożenie. Pomaga też cierpliwość, uśmiech i łagodna gestykulacja.

BBC przypomina w artykule o niedawnej śmierci w Syrii reporterki wojennej Marie Colvin i francuskiego fotografa Rene Ochlika. Anonsuje też opublikowaną w Międzynarodowym Dniu Kobiet książkę "No Woman's Land - on the Frontlines with Female Reporters" (Ziemia nie dla kobiet - na liniach frontu z reporterkami). Złożyły się na nią relacje 40 reporterek, w tym dziennikarek BBC.

d27zkzx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27zkzx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj