Polska"To kompromitacja organów władzy"

"To kompromitacja organów władzy"

Wybrani z list PiS Bogdan Święczkowski i Dariusz Barski deklarują, że nie zrezygnują z funkcji prokuratorów w stanie spoczynku. Podtrzymują zdanie, że mogą zasiadać w sejmie. Nie zgadzają się z uchwałą Krajowej Rady Prokuratury. Zdaniem Bogdana Święczkowskiego, całe zamieszanie ma charakter polityczny.

18.10.2011 15:00

- Myślę, że jest to spowodowane strachem partii rządzącej przed uczciwymi prawnikami, którzy wreszcie mogliby skontrolować co oni robią w rządzie, w służbach specjalnych - powiedział były szef ABW.

Krajowa Rada Prokuratury orzekła dzisiaj, że zgodnie z konstytucją nie można łączyć mandatu parlamentarzysty ze stanowiskiem prokuratora, także w stanie spoczynku. Taka opinię wyraził dziś też marszałek sejmu.

Bogdan Święczkowski powiedział, że wydając dziś taką opinię Krajowa Rada Prokuratury kompromituje się, gdyż jest ona całkowicie sprzeczna z opinią sprzed trzech tygodni.

Święczkowski zwrócił też uwagę, że artykuł Konstytucji, na który powołuje się prokuratura, dotyczy nie tylko prokuratorów i sędziów, ale również policjantów, funkcjonariuszy służb specjalnych, bądź też urzędników służby cywilnej. Jednak nikt do tej pory nie kwestionował zasiadania w parlamencie ani emerytowanego policjanta - posła Jerzego Dziewulskiego, ani też sędzi w stanie spoczynku - senator Anny Kurskiej. - No cóż, kompromitacja, kompromitacja organów władzy - tak ocenił decyzję Krajowej Rady Prokuratury Bogdan Święczkowski.

Z kolei Dariusz Barski podkreślił, że nie zrezygnuje z funkcji prokuratora w stanie spoczynku, bo w jego ocenie nie ma takiego instrumentu prawnego, żeby mógł to zrobić. Zwrócił też uwagę, że gdyby Krajowa Rada Prokuratury wydała w trakcie kampanii wyborczej taką jak dziś opinię, wówczas prawdopodobnie nie kandydowałby on do sejmu.

- Kilkanaście tysięcy osób zaufało mi i głosowało na mnie w wyborach parlamentarnych, dlatego kuriozalnym wydaje się dzisiaj uzasadnienie (...), że tamta uchwała była na czas wyborów, a teraz jest czas po wyborach - powiedział Dariusz Barski. Jego zdaniem, o sprawie będzie musiał rozstrzygnąć Sąd Najwyższy.

We wrześniu podczas kampanii wyborczej Krajowa Rada Prokuratury powołując się na przepisy ustawy o prokuraturze stwierdziła, że prokurator w stanie spoczynku - w przeciwieństwie do prokuratora pełniącego służbę w organach prokuratury - nie musi zrzekać się swojego stanowiska i zachowuje należne mu uposażenie. Krajowa Rada Prokuratury wyjaśniła jednak dzisiaj, że jej poprzednia uchwała dotyczyła tylko kandydowania do parlamentu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)