To byłaby pierwsza Polka z tym tytułem!
Organizatorzy II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia, który odbędzie się w krakowskich Łagiewnikach, chcą podczas jego trwania (1-5 października) zgłosić kandydaturę św. Faustyny Kowalskiej na doktora Kościoła. Krakowska zakonnica byłaby pierwszym Polakiem w elitarnym gronie 33 świętych.
- Tytuł doktora Kościoła nadawany jest świętym odznaczającym się wybitną myślą, wiarą i moralnością oraz autentyczną pobożnością. Św. Faustyna Kowalska przypomniała wielką prawdę o Bożym miłosierdziu, które jest źródłem nadziei dla całego świata. Prawdę swojej misji potwierdziła głębokim życiem wewnętrznym i mistycznym zjednoczeniem z Bogiem - argumentuje Magdalena Dobrzyniak z biura prasowego kongresu.
Tytuł doktora Kościoła przyznawany jest przez papieży. - Jeżeli Benedykt XVI przychyli się do prośby organizatorów Kongresu, to św. Faustyna Kowalska byłaby czwartą kobietą w tym gronie i pierwszym Polakiem - dodaje Magdalena Dobrzyniak. Doktorami Kościoła są m.in. św. Teresa z Lisieux i św. Tomasz z Akwinu.
Przemysław Bednarz, rzecznik Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, przyznaje, że dla polskiego Kościoła byłoby to wielkie wydarzenie. - I ogromny dowód uznania wkładu św. Faustyny w rozwój kultu Bożego miłosierdzia, idei, że Bóg jest miłością, a nie źródłem kary i cierpienia - podkreśla. Dodaje, że teraz należy poczekać na decyzję papieża.
Na stronie internetowej Kongresu Bożego Miłosierdzia (www.wacom2011.pl) zarejestrowało się już około 1300 osób ze wszystkich kontynentów. To kapłani, osoby konsekrowane, ale także świeckie. Najstarszy uczestnik ma prawie 80 lat.
Podczas pięciu dni hierarchowie i goście - m.in. kard. Christoph Schönborn i uzdrowiona przez Jana Pawła II francuska siostra Marie Simone-Pierre - spotkają się z wiernymi i opowiedzą o swoich doświadczeniach.