Trwa ładowanie...
29-06-2015 16:50

TNS Polska: 57 proc. Polaków - sprawy idą w złym kierunku; 25 proc. - w dobrym

Według 57 proc. Polaków sprawy w naszym kraju nie idą w dobrym kierunku, zdaniem 25 proc. podążają w dobrą stronę, a 18 proc. nie ma wyrobionej opinii na ten temat - wynika z czerwcowego sondażu TNS Polska.

TNS Polska: 57 proc. Polaków - sprawy idą w złym kierunku; 25 proc. - w dobrymŹródło: WP, fot: Andrzej Hulimka
d20fr4e
d20fr4e

W czerwcu odnotowano nieznaczne zmiany postaw. Odsetek pozytywnych ocen sytuacji w kraju utrzymał się na podobnym poziomie jak w maju - nastąpił wzrost o 1 punkt procentowy, zaś odsetek ocen negatywnych spadł o 3 punkty.

Polska gospodarka w kryzysie

Ponad połowa badanych (55 proc.) uważa, że polska gospodarka znajduje się w stanie kryzysu. Przy czym 40 proc. ankietowanych jest zdania, że jest to lekki kryzys, a według 15 proc - gospodarka naszego kraju znajduje się w stanie głębokiego kryzysu. Przeciwnego zdania jest 37 proc. badanych, którzy oceniają, że polska gospodarka się rozwija. Zdaniem 33 proc. respondentów jest to jednak powolny rozwój. O dynamicznym rozwoju przekonane jest jedynie 4 proc. badanych. 8 proc respondentów nie ma jednoznacznego zdania i odpowiada "trudno powiedzieć".

Obecne wyniki nie różnią się od tych uzyskanych w maju. Zarówno odsetek pozytywnych ocen polskiej gospodarki, jak i odsetek Polaków, którzy mają negatywne opinie na ten temat, nie zmieniły się.

Niemal połowa badanych (48 proc.) uważa, że następne trzy lata nie przyniosą zmiany, jeśli chodzi o materialne warunki życia. 7 proc. nie ma jednoznacznego zdania na ten temat, a pozostali uważają, że w ciągu najbliższych trzech lat nastąpi zmiana warunków życia ludności. Co czwarty badany (25 proc.) uważa, że warunki życia zmienią się na lepsze, a jedna piąta badanych (20 proc.), że ulegną pogorszeniu.

d20fr4e

Społeczny optymizm

W porównaniu do wyników z maja wskaźnik społecznego optymizmu nieco się zmienił. O 6 punktów procentowych spadł odsetek pesymistów przekonanych, że trzy nadchodzące lata przyniosą negatywne zmiany, natomiast o dwa punkty procentowe wzrósł odsetek osób, które uważają, że przyniosą one zmiany pozytywne. Brak zmian materialnych warunków życia ludności w naszym kraju w ciągu najbliższych trzech lat przewiduje o 2 punkty procentowe więcej respondentów niż w maju.

Większość Polaków (59 proc.) jest zdania, że znalezienie pracy w Polsce jest trudne bądź w ogóle niemożliwe. Większość z tych osób (46 proc. ogółu) uważa, że trudno obecnie jest znaleźć jakąkolwiek pracę, a 13 proc. badanych uważa, że w ogóle nie można znaleźć zatrudnienia. Optymiści stanowią tu nieco ponad jedną trzecią społeczeństwa (36 proc.). Mimo to, jedynie trzech na stu Polaków (3 proc.) sądzi, że można bez większych kłopotów znaleźć dobrą pracę, a 33 proc. jest zdania, że pracę można znaleźć, ale niekoniecznie taką, jaką by się chciało.

W porównaniu z poprzednim miesiącem odsetek ocen pozytywnych spadł o 4 punkty procentowe, a odsetek opinii negatywnych wzrósł o 4 punkty procentowe.

TNS Polska przeprowadził badanie od 12 do 17 czerwca, na reprezentatywnej próbie 1015 osób w wieku powyżej 15 lat.

d20fr4e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20fr4e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj