TNS OBOP: połowa Polaków nie utożsamia się z żadną opcją polityczną
48% Polaków pytanych przez TNS OBOP o poglądy polityczne nie utożsamia się z żadną z opcji politycznych. Wśród pozostałych ankietowanych 12% wskazało na przekonania lewicowe, 9% - na centrolewicowe, 11% - na centroprawicowe, a 20% - na prawicowe.
Dzieląc poglądy badanych na trzy główne opcje, na lewicy ulokowało się 12%, w centrum - 20% i tyle samo na prawicy. W przypadku podziału dwubiegunowego ku lewej stronie skierowało swoje sympatie 21% badanych, natomiast ku prawej - 31%.
Porównanie badanych uznających swoje poglądy za lewicowe z tymi, którzy określają je jako prawicowe, pokazuje, że te polityczne autoidentyfikacje nie straciły w Polsce znaczenia - podkreśla TNS OBOP.
Jak wynika z sondażu, lewicowość wiąże się z poparciem wyborczym dla SLD, lepszą oceną jej rządów i stanu kraju w ogóle oraz wiarą, że inne rządy nie byłyby lepsze, a także z bardziej pozytywną oceną wejścia Polski do UE.
Prawicowość - odwrotnie. Wiąże się z poparciem wyborczym dla Platformy Obywatelskiej i innych partii prawicowych, gorszą oceną stanu kraju i w ogóle rządów SLD-owskiego premiera, wiarą, że rządy oponentów byłyby lepsze oraz z bardziej wstrzemięźliwą oceną przystąpienia Polski do UE.
Na pytanie, "czy uważa pan/pani, że członkostwo w UE będzie czymś dobrym", zdecydowanie dominują odpowiedzi twierdzące (ok. 60%) wśród osób o poglądach umiarkowanych zarówno centrolewicowych, jak i centroprawicowych. Ludzie o poglądach lewicowych zdecydowanie częściej uznają członkostwo Polski w UE za coś dobrego (47%) niż za coś złego (21%), podczas gdy ludzie o poglądach prawicowych nieco częściej uważają, że wstąpienie Polski do UE to coś złego (35%) niż dobrego (30%).
Lewicowość wiąże się zatem z wyraźną akceptacją wejścia Polski do UE, a prawicowość co najmniej z rezerwą wobec akcesji - podkreśla TNS OBOP.
Sondaż przeprowadzono w dniach 5-8 lutego na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia.