Trwa ładowanie...

Tłusty czwartek - tradycja i historia tego święta sięga średniowiecza

Tłusty czwartek zbliża się wielkimi krokami. To prawdziwe święto łasuchów, którzy prześcigają się w tym, ile zjedzą słodkości. To także dzień, który rozpoczyna ostatki.

Tłusty czwartek - tradycja i historia tego święta sięga średniowieczaŹródło: WP.PL, fot: WP
d2rr9h4
d2rr9h4

Kiedy tłusty czwartek 2020?

Tegoroczne święto łasuchów to 20 lutego. Właśnie wtedy przed piekarniami i cukierniami w całym kraju ustawią się kolejki po pączki i inne słodkości. Tłusty czwartek zawsze wypada w ostatni czwartek przed Środą Popielcową. Przed cukierniami i piekarniami ustawiają się długie kolejki chętnych na to, by tradycyjnie zjeść co najmniej jednego pączka albo pobić rekord sprzed roku.

Kiedy środa popielcowa?

Zgodnie z tradycją Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu. W 2020 roku wypada ona 26 lutego. To czas poprzedzający Wielki Post. Trwa 46 dni. To okres pokuty przygotowujący do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan świąt wielkanocnych.

Tłusty czwartek - tradycja

Tłusty czwartek – choć w innej postaci – znany był już w średniowieczu. Tuż przed wielkim postem ze spiżarni znikały cukry, tłuszcze i owoce, by nie straciły świeżości w postnym okresie. Wypiekano z nich m.in. pączki nadziewane słoniną.
Jak co roku w tłusty czwartek będziemy zajadać pączki, faworki i inne słodkości. W 2020 roku święto to przypada na 20 lutego. Pierwsze wzmianki o pączkach pochodzą z XVI wieku. Początkowo nadziewane były słoniną, ale z biegiem czasu dodawano do nich także migdały i inne bakalie.

Tłusty czwartek rozpocznie ostatki 2020

W 2020 roku ostatki rozpoczynają się 20 lutego, kiedy to wypada tłusty czwartek. Ostatni dzień karnawału przypada natomiast na wtorek 25 lutego. Popularny śledzik to tradycyjnie dzień poprzedzający Środę Popielcową. Wtedy to zgodnie z tradycją zabawy trwają do białego rana.

d2rr9h4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rr9h4
Więcej tematów