Tłusty czwartek już pojutrze. Co to za święto? Jaka jest historia tego zwyczaju?
Tłusty czwartek odbędzie się już za dwa dni. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy będziemy mogli zajadać się bezkarnie pączkami. Co to jest święto i jaka jest jego geneza?
Tłusty czwartek 2019 – święto jedzenia pączków już za dwa dni
Na podstawie chrześcijańskiego kalendarza tłusty czwartek wypada 52 dni przed Wielkanocą. Jest to ostatni czwartek przed Wielkim Postem.
W 2019 roku tłusty czwartek wypada 28 lutego, czyli pojutrze. W porównaniu do poprzednich lat tegoroczne święto łasuchów w tym roku wypada stosunkowo późno.
Tłusty czwartek 2019 – skąd pochodzi ten zwyczaj?
Zwyczaj tłustego czwartku sięga jeszcze czasów pogańskich. W starożytnym Rzymie mieszkańcy świętowali koniec zimy i nadejście wiosny poprzez spożywanie tłustych pokarmów, w szczególności mięsa, a także piciu wina. Ówczesne święto było nazywane „tłustym dniem”.
W XVI wieku w Polsce tradycja jedzenia tłustego mięsa została zastąpiona spożywaniem słodkich pączków. Tamtejsze słodkie wyroby wyglądały jednak inaczej niż te dzisiejsze. W ich wnętrzu znajdował się migdał lub orzeszek. Według legendy osoba, która trafiła na takiego pączka, miała się cieszyć ogromnym dostatkiem.
W Polsce w średniowieczu, w szczególny sposób obchodzono tłusty czwartek w Małopolsce. Określano go jako „combrowy czwartek”. Legenda podaje, że nazwa pochodziła od nazwiska burmistrza Krakowa z XVII wieku. Prawdopodobnie była to fikcyjna postać surowego handlarza na krakowskim rynku, który miał negatywny stosunek do kobiet. Jego śmierć datowana jest właśnie na tłusty czwartek. Z okazji tego wydarzenia, przekupki na targu urządzały wielką uroczystość. W czasie zabawy zaczepiały przypadkowych mężczyzn, zmuszając ich do zabawy lub oddawania wierzchniej odzieży. Miało to stanowić „zadośćuczynienie” za krzywdy ze strony Combra.