Trwa ładowanie...

Tłusty czwartek 2020 - historia święta. Skąd wzięła się ta tradycja?

Tłusty czwartek zbliża się wielkimi krokami. To prawdziwe święto łasuchów, którzy prześcigają się w tym, ile zjedzą słodkości. To także dzień, który rozpoczyna ostatki.

Tłusty czwartek 2020 - historia święta. Skąd wzięła się ta tradycja?Źródło: Pixabay.com
d2q53gx
d2q53gx

Kiedy tłusty czwartek 2020?

W tym roku tłusty czwartek przypada na 20 lutego. Zgodnie z tradycją jest to ostatni czwartek poprzedzający Środę Popielcową. Tym samym jest to początek ostatków – dni kończących karnawał. Tradycją tego dnia jest objadanie się słodkościami. Nawet osoby na ścisłej diecie nie potrafią sobie odmówić choćby jednego pączka.
Kiedy środa popielcowa?

W tym roku Środa Popielcowa wypada 26 lutego. To tradycyjny początek Wielkiego Postu 46-dniowego okresu przygotowującego katolików do świąt wielkanocnych. Jest to czas pokuty przygotowujący do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan świąt.

Pączki na tłusty czwartek

Tłusty czwartek przypada na 20 lutego. Symbolem święta jest pączek, o którym pierwsze wzmianki pochodzą ze średniowiecza. Nadziewany był on głównie słoniną, ale do pączków dodawano także migdały. Kto je znalazł w swojej porcji, miał mieć szczęście przez cały rok.

Obecnie pączki zazwyczaj mają słodkie nadzienie. Ich smak ogranicza tylko wyobraźnia producentów. Najpopularniejsze są pączki o owocowych nadzieniach, ale zdarzają się też z budyniem czy karmelem.

Ostatki 2020

W 2020 roku ostatki rozpoczynają się 20 lutego, kiedy to wypada tłusty czwartek. Ostatni dzień karnawału przypada natomiast na wtorek 25 lutego. Ten tydzień to okres zabaw i wiele osób korzysta z tego, by wyszaleć się przed okresem wielkiego postu. W lokalach i dyskotekach organizowane są specjalne zabawy. Popularny śledzik to tradycyjnie dzień poprzedzający Środę Popielcową.

d2q53gx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q53gx
Więcej tematów