Trwa ładowanie...
dl6jmne

TK: rząd nie musi dotować, samorządy muszą płacić

Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z Konstytucją zapisy o dodatkach mieszkaniowych zawarte w ustawie o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych oraz ustawie o dochodach samorządów.

dl6jmne

W poniedziałek odbyła się rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie stwierdzenia zgodności z Konstytucją przepisów o dodatkach mieszkaniowych. Wniosek złożyły Rada Miejska w Nysie, Rada Miejska w Tarnowie i Urząd Miasta i Gminy Debrzno.

Pieniądze na dodatki przekazywane są z budżetu państwa w formie dotacji. W przypadku nieprzekazania dotacji, gminy i tak muszą wypłacić dodatki, nie mogą natomiast wyegzekwować należnych im rządowych pieniędzy przed sądem. Mogą to czynić tylko przy subwencjach i zadaniach zleconych.

Państwo nakłada obowiązek wypłacania dodatków, a nie zapewnia możliwości roszczenia, by pieniądze wypłacone zostały w odpowiedniej wysokości - mówił mecenas Piotr Bałdawa reprezentujący Tarnów. Bałdawa wskazał, że przepisy nakładają na gminę obowiązek wypłacania dodatków w ustalonej wysokości wszystkim, którzy spełnią ustawowe wymogi. Beneficjantów jest coraz więcej, natomiast z roku na rok kurczą się środki budżetowe.

Samorządy zmuszone zostały do pokrywania należności względem najuboższych ze środków własnych. Tarnów w 1999 r. dopłacił ponad 4,3 mln zł. Debrzno zmuszone zostało do zaciągnięcia kredytu na 119 tys. zł.

Wyrok Trybunału uznający zgodność przepisów z konstytucją potwierdził, że samorządy nie mogą domagać się niezapłaconej dotacji celowej, a realizując dodatki mieszkaniowe jako ustawowy obowiązek realizowany w ramach zadań własnych muszą dopłacać do nich z własnej kieszeni.(ck)

dl6jmne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dl6jmne
Więcej tematów