Trwa ładowanie...
d27theb
15-05-2007 11:00

TK: publikacja orzeczeń TK ma charakter priorytetowy

Publikacja wyroków Trybunału ma charakter
priorytetowy w stosunku do ogłaszania innych aktów prawnych, gdyż
"podlega konstytucyjnej dyspozycji niezwłoczności ogłoszenia" -
poinformowało biuro prasowe Trybunału.

d27theb
d27theb

Komunikat Trybunału przypomina, że zgodnie z art. 79 ust.3 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym ogłoszenie wyroku w Dzienniku Ustaw zarządza prezes Trybunału, zaś stosownie do art. 190 ust.2 Konstytucji Rzeczpospolitej "orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (...) podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony".

"Oznacza to, iż ogłaszanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego - także ze względu na ich ostateczność i moc powszechnie obowiązującą - podlega konstytucyjnej dyspozycji niezwłoczności ogłoszenia, co zdecydowanie wyróżnia je oraz nadaje charakter priorytetowy, w świetle ogólnych reguł ogłaszania aktów normatywnych oraz innych aktów prawnych w urzędowych organach publikacyjnych" - podkreślono w komunikacie. W biurze TK poinformowano, że do czasu publikacji wyroku prezes TK ani nikt z sędziów nie wypowiada się na temat orzeczenia ws. lustracji.

Komunikat wydano "w związku z pojawiającymi się w mediach i prasie informacjami oraz komentarzami związanymi z ogłaszaniem wyroków Trybunału Konstytucyjnego".

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień wysłał wyrok TK do Dziennika Ustaw jeszcze w piątek. 15 maja minął termin składania oświadczeń lustracyjnych do IPN. Premier Jarosław Kaczyński, który kieruje wyrok do druku, mówił, że wyrok TK będzie opublikowany niezwłocznie, ale w swojej kolejności.

d27theb

Nie ukrywam, że nie mam ani żadnego politycznego, ani prawnego tym bardziej zobowiązania do tego, żeby się w tym momencie spieszyć. Rzecz idzie normalnym torem - powiedział premier we wtorkowych "Sygnałach Dnia".

W piątek Trybunał uznał za niekonstytucyjne 39 zapisów nowego prawa lustracyjnego - na 77 ocenionych. Zakwestionował m.in. publikowanie przez IPN katalogów osób, które miały współpracować z tajnymi służbami PRL. Za zgodne z konstytucją TK uznał zaś pozostałe trzy katalogi, nad którymi - zgodnie z nową ustawą - pracuje IPN: oficerów służb PRL, osób inwigilowanych oraz przywódców PRL.

d27theb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27theb
Więcej tematów