TK: opłaty za drugi kierunek niezgodne z konstytucją
Przepisy dotyczące odpłatności za drugi kierunek studiów są niezgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny.
05.06.2014 | aktual.: 05.06.2014 15:01
Trybunał zgodził się ze zdaniem posłów PiS zaskarżających ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym mówiących, że wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek studiów jest niezgodne z konstytucją, która mówi, że nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna, choć ustawa może dopuścić świadczenie niektórych usług edukacyjnych przez publiczne szkoły wyższe za odpłatnością.
Czytając uzasadnienie sędzia sprawozdawca Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz przypomniała, że studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne. Zapisy dopuszczają od tej reguły pewne wyjątki, np. pobranie opłat w sytuacji "usług o charakterze ponadstandardowym lub nadzwyczajnym", "świadczeń uzupełniających, z których skorzystanie nie ma wpływu na spełnienie warunków ukończenia studiów lub uzyskane w ich trakcie wyniki" albo "sytuacji wyraźnie zawinionych przez studentów".
Trybunał uznał, że "świadczenia określone w zaskarżonych regulacjach nie są 'niektórymi usługami edukacyjnymi' w rozumieniu ustawy zasadniczej" - powiedziała sędzia sprawozdawca.