Trwa ładowanie...

TK: opłaty za drugi kierunek niezgodne z konstytucją

Przepisy dotyczące odpłatności za drugi kierunek studiów są niezgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Share
TK: opłaty za drugi kierunek niezgodne z konstytucją
Źródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d59hgr8

Trybunał zgodził się ze zdaniem posłów PiS zaskarżających ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym mówiących, że wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek studiów jest niezgodne z konstytucją, która mówi, że nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna, choć ustawa może dopuścić świadczenie niektórych usług edukacyjnych przez publiczne szkoły wyższe za odpłatnością.

Czytając uzasadnienie sędzia sprawozdawca Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz przypomniała, że studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne. Zapisy dopuszczają od tej reguły pewne wyjątki, np. pobranie opłat w sytuacji "usług o charakterze ponadstandardowym lub nadzwyczajnym", "świadczeń uzupełniających, z których skorzystanie nie ma wpływu na spełnienie warunków ukończenia studiów lub uzyskane w ich trakcie wyniki" albo "sytuacji wyraźnie zawinionych przez studentów".

Trybunał uznał, że "świadczenia określone w zaskarżonych regulacjach nie są 'niektórymi usługami edukacyjnymi' w rozumieniu ustawy zasadniczej" - powiedziała sędzia sprawozdawca.

d59hgr8

Podziel się opinią

Share
d59hgr8
d59hgr8
Więcej tematów