PolskaTK o raporcie z WSI - rzetelność czy niekonsekwencja?

TK o raporcie z WSI - rzetelność czy niekonsekwencja?


Goście Salonu Politycznego Trójki dyskutowali o konsekwencjach, jakie może mieć piątkowa decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie raportu z weryfikacji WSI. Zdaniem niektórych decyzja TK kończy sprawę WSI, zdaniem innych orzeczenie jest niekonsekwentne.

Trybunał uznał w piątek, że ustawa o ujawnieniu raportu z weryfikacji WSI jest częściowo niezgodna z konstytucją.

Zdaniem Wojciecha Olejniczaka z SLD decyzja Trybunału pokazuje, jak wiele szkód zostało wyrządzonych w czasie rządów PiS. Pozytywną konsekwencją orzeczenia Trybunału będzie możliwość domagania się odszkodowań przez osoby wymienione w raporcie

Aleksander Szczygło z PiS uważa, że orzeczenie Trybunału nie jest konsekwentne. Opublikowanie przez prezydenta raportu Trybunał uznał za konstytucyjny, natomiast zakazał ujawnienia aneksu do raportu.

Paweł Graś z PO podkreślił, że orzeczenie pokazało, że oficerom byłej WSI przysługują prawa obywatelskie, co będzie miało konsekwencje. Wzmocni bowiem tajnych współpracowników specsłużb w roszczeniach wobec skarbu państwa.

Poseł Jarosław Sellin pozytywnie ocenia orzeczenie Trybunału. Jego zdaniem wyrok Trybunału jest ostatecznym potwierdzeniem, że sprawa z WSI została zakończona.

Jarosław Kalinowski z PSL zwrócił uwagę na ogromną rolę Trybunału Konstytucyjnego. Polityk dodał, że wcześniej osoby wymienione w raporcie nie miały możliwości odwołań do sądu, a także uniemożliwiono im dostęp do akt komisji weryfikacyjnej.

Raport o likwidacji WSI prezydent Lech Kaczyński ujawnił blisko półtora roku temu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)