PolskaTężnie przy geotermii

Tężnie przy geotermii

Lecznicze właściwości tężni są znane od kilkuset lat. W Polsce takich obiektów jest zaledwie kilka, m.in.
w Ciechocinku, czy Inowrocławiu. O budowie tężni mówiło się w
Kołobrzegu, ale obecnie największe szanse na ich powstanie są w
Pyrzycach. Dziś na miejskiej sesji radni podejmą w tej sprawie
decyzje - informuje "Kurier Szczeciński".

Co to są tężnie? To wysokie budowle, do których pompuje się solankę. Wokół takich obiektów tworzy się specyficzny mikroklimat, zbliżony do morskiego, bogaty w jod i inne mikroelementy. Dzięki temu w tężniach panują doskonałe warunki do leczenia inhalacyjnego m.in. tarczycy i górnych dróg oddechowych.

Pomysł wybudowania tężni w Pyrzycach zrodził się pod koniec ub. roku. A to dzięki kontaktom z partnerskim miastem Bad Sulze (Niemcy), gdzie taki obiekt już istniał, ale został zniszczony przez pożar. Obie gminy mając bogate zasoby solanki postanowiły wspólnie wykorzystać ją do celów leczniczych. Jeśli nie będzie przeszkód, wówczas razem złożą wnioski o dofinansowanie budowy tężni ze środków UE.

Gdy to nie wyjdzie, starać się będą o pieniądze osobno. Będą jednak współpracować przy projekcie dalej, gdyż ich solanki są różne (w niemieckiej przeważa sól, w pyrzyckiej woda)
.

Władze Pyrzyc szacują, że wybudowanie jednej tężni będzie kosztować ok. miliona zł. W Pyrzycach miałby stanąć na razie jeden taki obiekt, ale nie jest wykluczone, że powstaną kolejne. Wszystko zależy od zainteresowania tężnią. Na pewno korzyści z takiego obiektu miałaby miejscowa geotermia, która na razie wykorzystuje solankę głównie do ogrzewania mieszkań.(PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)