ŚwiatTesty elektrowni atomowej na Białorusi. Komunikat resortu ds. nadzwyczajnych

Testy elektrowni atomowej na Białorusi. Komunikat resortu ds. nadzwyczajnych

Testy elektrowni atomowej na Białorusi. Komunikat resortu ds. nadzwyczajnych
Źródło zdjęć: © PAP | Wojciech Pacewicz
Arkadiusz Jastrzębski
08.11.2017 16:42, aktualizacja: 25.03.2022 13:08

Coraz bliżej do otwarcia elektrowni atomowej koło białoruskiej miejscowości Ostrowiec, ok. 250 km od polskiej granicy. Ministerstwo ds. Nadzwyczajnych Białorusi poinformowało, że testy bezpieczeństwa siłowni wypadły pomyślnie.

- Elektrownia atomowa jest odporna na zdarzenia podobne do tych, które miały miejsce w Fukushimie - powiedziała szefowa resortu Olga Ługowska na konferencji prasowej w Mińsku. Przypomniała też, że systemy bezpieczeństwa zostały opracowane z uwzględnieniem wszechstronnych zewnętrznych zagrożeń.

Białoruskie władze poinformowały również, że raport dotyczący testów działania budowanej elektrowni atomowej w Ostrowcu trafił właśnie do urzędników Komisji Europejskiej.

Raport dotyczy badań, które przeprowadzone w grudniu 2016 roku. Ługowska zapewniła, że podczas sprawdzania bezpieczeństwa zastosowano nie tylko standardy białoruskie, ale również te obowiązujące w Unii Europejskiej.

Ekstremalne zjawiska

Jak informuje polskieradio.pl, oceniano odporność siłowni na różne ekstremalne zjawiska - w tym trzęsienie ziemi, powódź, huraganowy wiatry, ulewę, śnieżycę oraz upały i wyjątkowo duże mrozy.

Elektrownia atomowa koło Ostrowca w obwodzie grodzieńskim budowana jest przez rosyjski koncern Rosatom. Będzie się składała z dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy 2400 megawatów. Pierwszy reaktor ruszyć ma już w 2019 roku.

Obraz
© google maps

Siłownia powstaje niedaleko polskiej granicy, ale jeszcze bliżej litewskiej. Od Wilna dzieli je tylko ok. 50 km. Władze Litwy zarzucały wcześniej Białorusinom wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa i ukrywanie części informacji na temat budowy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (54)
Zobacz także