Trwa ładowanie...

Testy elektrowni atomowej na Białorusi. Komunikat resortu ds. nadzwyczajnych

Coraz bliżej do otwarcia elektrowni atomowej koło białoruskiej miejscowości Ostrowiec, ok. 250 km od polskiej granicy. Ministerstwo ds. Nadzwyczajnych Białorusi poinformowało, że testy bezpieczeństwa siłowni wypadły pomyślnie.

Testy elektrowni atomowej na Białorusi. Komunikat resortu ds. nadzwyczajnychŹródło: PAP, fot: Wojciech Pacewicz
d2vn9jb
d2vn9jb

- Elektrownia atomowa jest odporna na zdarzenia podobne do tych, które miały miejsce w Fukushimie - powiedziała szefowa resortu Olga Ługowska na konferencji prasowej w Mińsku. Przypomniała też, że systemy bezpieczeństwa zostały opracowane z uwzględnieniem wszechstronnych zewnętrznych zagrożeń.

Białoruskie władze poinformowały również, że raport dotyczący testów działania budowanej elektrowni atomowej w Ostrowcu trafił właśnie do urzędników Komisji Europejskiej.

Zobacz też: Atom w Polsce i na świecie

Raport dotyczy badań, które przeprowadzone w grudniu 2016 roku. Ługowska zapewniła, że podczas sprawdzania bezpieczeństwa zastosowano nie tylko standardy białoruskie, ale również te obowiązujące w Unii Europejskiej.

Ekstremalne zjawiska

Jak informuje polskieradio.pl, oceniano odporność siłowni na różne ekstremalne zjawiska - w tym trzęsienie ziemi, powódź, huraganowy wiatry, ulewę, śnieżycę oraz upały i wyjątkowo duże mrozy.

d2vn9jb

Elektrownia atomowa koło Ostrowca w obwodzie grodzieńskim budowana jest przez rosyjski koncern Rosatom. Będzie się składała z dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy 2400 megawatów. Pierwszy reaktor ruszyć ma już w 2019 roku.

google maps
Źródło: google maps

Siłownia powstaje niedaleko polskiej granicy, ale jeszcze bliżej litewskiej. Od Wilna dzieli je tylko ok. 50 km. Władze Litwy zarzucały wcześniej Białorusinom wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa i ukrywanie części informacji na temat budowy.

d2vn9jb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vn9jb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj