"Testament Jana Pawła II zobowiązuje do miłości"
Testament papieża Jana Pawła II zobowiązuje
nas do bycia rzecznikami prawdziwej miłości, na którą musi być
stać każdego - powiedział prymas Polski kardynał Józef
Glemp w homilii w czasie uroczystego nabożeństwa w Białymstoku,
gdzie odbyły się główne uroczystości I Kongresu Eucharystycznego
Archidiecezji Białostockiej.
05.06.2005 | aktual.: 05.06.2005 19:00
W niedzielę przypada 14. rocznica pobytu papieża Jana Pawła II w Białymstoku. 5 czerwca 1991 roku papież między innymi celebrował mszę na lotnisku Krywlany. Powołał także wtedy wyłonioną z części Archidiecezji Wileńskiej diecezję białostocką. Dlatego niedzielnym uroczystościom w Białymstoku przewodniczył metropolita wileński kardynał Audrys Juozas Baczkis.
"Dziś świat wyciąga ręce po dobro, po prawdę, po miłość. Nie lękajmy się prawdy. Ona może boleć, ale za bolejącą prawdą odkrywa się rzeczywistość piękna, sprawiedliwości, odkrywa się ta prawdziwa miłość, na którą nas w obecnym wieku musi być stać. Musimy być rzecznikami tej prawdziwej miłości, zwłaszcza że testament Jana Pawła II nas do tego zobowiązuje, a Rok Eucharystyczny i Kongres Eucharystyczny daje szczególną okazję" - mówił prymas.
Kard. Glemp nawiązał do hasła białostockiego kongresu: "Życie - miłość - komunia". Jak mówił, wszystkie słowa z kongresowego hasła mają głębokie znaczenie. Podkreślił, że tak jak człowiek w fizycznym wymiarze swojego życia potrzebuje posiłków, tak posiłku eucharystycznego wymaga jego życie nadprzyrodzone. Taki "pokarm" - mówił prymas - dał nam Bóg w ciele swojego Syna Jezusa Chrystusa - w komunii. "Mamy Eucharystię jako pokarm (...) Gdy mówimy o Eucharystii, dotykamy najgłębszej tajemnicy życia, które sprowadza się do miłości" - mówił.
Prymas dodał, że nie ma większej miłości, niż oddanie swego życia za innych. "Nie można pozwolić, aby miłość została zaniedbana, opuszczona czy zapomniana. To jest drugie przesłanie Kongresu Eucharystycznego Archidiecezji Białostockiej" - powiedział prymas. Tłumaczył także, że "komunia to wspólnota z Chrystusem", a miłość to "rezultat komunii". "Dziś trzeba krzyczeć, by nie likwidować prawdziwej miłości" - mówił prymas.
Po mszy przed białostocką katedrą, kilka tysięcy wiernych przeszło w uroczystej procesji do kościoła Św. Rocha.
W uroczystościach wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk oraz metropolita grodzieński (Białoruś) Aleksander Kaszkiewicz. Diecezja w Grodnie także - jak podkreślił metropolita białostocki abp Wojciech Ziemba - jest, obok Archidiecezji Białostockiej, "córką" Archidiecezji Wileńskiej. Obecny był także prawosławny bp Jakub, ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej. 14 lat temu papież Jan Paweł II odwiedził główną cerkiew tej diecezji - białostocką cerkiew Św. Mikołaja.
Także w niedzielę obchodzono stulecie poświęcenia głównego kościoła w Archidiecezji Białostockiej - białostockiej katedry i 10. rocznicę koronacji znajdującego się w katedrze obrazu Matki Bożej Miłosierdzia - kopii obrazu z Ostrej Bramy w Wilnie.