Południe Europy na czerwono. Takiego upału jeszcze nie było
Bułgaria, Rumunia, Chorwacja, czy Włochy - w wielu krajach od ubiegłego tygodnia obowiązują najwyższe alerty pogodowe. Temperatura w cieniu przekracza 40 st. C., a ma być jeszcze cieplej.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL
Z powodu ekstremalnych upałów w południowej części Europy obowiązują alerty pogodowe.
Do szpitali trafiają kolejne osoby z objawami udaru cieplnego. Co rusz wybuchają też nowe pożary. Jest bardzo niebezpiecznie, a może być jeszcze gorzej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dojdzie do eskalacji po zamachu na Trumpa. "Może dojść do przemocy"
Rekordowe upały na południu
Powyżej 40 st. C. termometry wskazują od ubiegłego tygodnia m.in. w Rumunii, Bułgarii, w Chorwacji, na Węgrzech i we Włoszech. Odczuwalna temperatura jest znacznie wyższa. Mało tego, według synoptyków, w tym tygodniu na Bałkanach słupki rtęci jeszcze podskoczą. 44 st. C. - nikogo nie powinno to zaskoczyć.
Według synoptyków w tym tygodniu temperatura będzie nawet o 10-12 st. C. wyższa, niż średnia dla tego okresu z lat 1991 - 2020.
️️Mieszkańców i wczasowiczów czekają więc niebezpieczne rekordy.
Zamknięte lotniska, przerwy w dostawie wody
W związku z pogodowymi ekstremami na części dróg w Rumunii zakazano ruchu dla samochodów powyżej 7,5 tony.
Utrzymujące się od kilkunastu dni upały spowodowały wiele pożarów w środkowej i południowej części Bułgarii. Według straży pożarnej codziennie wybucha co najmniej 10 dużych pożarów.
Na Węgrzech przedłużono ogłoszony w niedzielę trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia przed upałami. Z powodu szkód wyrządzonych przez wysokie temperatury zamknięto na tydzień lotnisko w Debreczynie. W niektórych regionach mówi się nawet o możliwości wystąpienia niedoboru wody.
We Włoszech najwyższy stopień alertu z powodu upałów, został wprowadzony przez Ministerstwo Zdrowia w 11 miastach: w Rzymie, Ankonie, Bolonii, Campobasso, Florencji, Frosinone, Latinie, Perugii, Rieti, Pescarze i Viterbo.
Bardzo dotkliwe upały z temperaturami przekraczającymi 40 stopni mają według prognoz utrzymać się we Włoszech do końca lipca.
Podobnie sytuacja wygląda w Grecji. Czerwiec był tam najgorętszy od ponad 60 lat. Temperatury znacznie przekroczyły średnią dla tego okresu. W nadchodzących dniach ta fala gorąca ma ponownie uderzyć.
Czytaj również: Najpierw wróci skwar. Ale wiemy też, kiedy będzie chłodniej
Źródło: Guardian/Ventusky/Euronews/PAP/WP