Południe Europy na czerwono. Takiego upału jeszcze nie było
Bułgaria, Rumunia, Chorwacja, czy Włochy - w wielu krajach od ubiegłego tygodnia obowiązują najwyższe alerty pogodowe. Temperatura w cieniu przekracza 40 st. C., a ma być jeszcze cieplej.
15.07.2024 | aktual.: 15.07.2024 14:48
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL
Z powodu ekstremalnych upałów w południowej części Europy obowiązują alerty pogodowe.
Do szpitali trafiają kolejne osoby z objawami udaru cieplnego. Co rusz wybuchają też nowe pożary. Jest bardzo niebezpiecznie, a może być jeszcze gorzej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rekordowe upały na południu
Powyżej 40 st. C. termometry wskazują od ubiegłego tygodnia m.in. w Rumunii, Bułgarii, w Chorwacji, na Węgrzech i we Włoszech. Odczuwalna temperatura jest znacznie wyższa. Mało tego, według synoptyków, w tym tygodniu na Bałkanach słupki rtęci jeszcze podskoczą. 44 st. C. - nikogo nie powinno to zaskoczyć.
Według synoptyków w tym tygodniu temperatura będzie nawet o 10-12 st. C. wyższa, niż średnia dla tego okresu z lat 1991 - 2020.
️️Mieszkańców i wczasowiczów czekają więc niebezpieczne rekordy.
Zamknięte lotniska, przerwy w dostawie wody
W związku z pogodowymi ekstremami na części dróg w Rumunii zakazano ruchu dla samochodów powyżej 7,5 tony.
Utrzymujące się od kilkunastu dni upały spowodowały wiele pożarów w środkowej i południowej części Bułgarii. Według straży pożarnej codziennie wybucha co najmniej 10 dużych pożarów.
Na Węgrzech przedłużono ogłoszony w niedzielę trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia przed upałami. Z powodu szkód wyrządzonych przez wysokie temperatury zamknięto na tydzień lotnisko w Debreczynie. W niektórych regionach mówi się nawet o możliwości wystąpienia niedoboru wody.
We Włoszech najwyższy stopień alertu z powodu upałów, został wprowadzony przez Ministerstwo Zdrowia w 11 miastach: w Rzymie, Ankonie, Bolonii, Campobasso, Florencji, Frosinone, Latinie, Perugii, Rieti, Pescarze i Viterbo.
Bardzo dotkliwe upały z temperaturami przekraczającymi 40 stopni mają według prognoz utrzymać się we Włoszech do końca lipca.
Podobnie sytuacja wygląda w Grecji. Czerwiec był tam najgorętszy od ponad 60 lat. Temperatury znacznie przekroczyły średnią dla tego okresu. W nadchodzących dniach ta fala gorąca ma ponownie uderzyć.
Czytaj również: Najpierw wróci skwar. Ale wiemy też, kiedy będzie chłodniej
Źródło: Guardian/Ventusky/Euronews/PAP/WP