Teofil Wojciechowski członkiem Kolegium IPN
Historyk, dr Teofil Wojciechowski wybrany został przez Senat do Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Był kandydatem PiS. Otrzymał poparcie 49 senatorów. Wojciechowski opowiada się za otwarciem archiwów IPN.
Innymi kandydatami byli zgłoszony przez PO Andrzej Friszke i Piotr Gach (wspólny kandydat senatorów LPR i Czesława Ryszki z PiS). Za kandydaturą Friszke głosowało 35 senatorów, Gacha poparło 9.
Dr Wojciechowski jest autorem 14 większych opracowań i licznych artykułów naukowych, m.in. z dziejów Kościoła. W latach 1999-2006 zasiadał już w Kolegium IPN, pełniąc funkcję wiceprzewodniczącego.
Przed głosowaniem kandydaci odpowiadali na pytania senatorów. Wojciechowski opowiedział się za pełnym otwarciem archiwów IPN. Nie uważa on, że IPN zdominowała działalność lustracyjna. "W IPN- ie tylko jeden pion zajmuje się lub będzie się zajmował lustracją. Są tam też działy edukacji i archiwalny" - podkreślił.
Senat wybiera dwóch spośród 11 członków Kolegium IPN. W Kolegium zasiada także siedmiu członków wybranych przez Sejm (posłowie uczynili to pod koniec kwietnia) i dwóch przez prezydenta. 7- letnia kadencja poprzedniego Kolegium wygasła we wrześniu 2006 r.
Czwartkowe głosowanie było już trzecią, tym razem udaną, próbą uzupełnienia składu Kolegium IPN przez Senat. W głosowaniu z początku czerwca Wojciechowski nie otrzymał wymaganej bezwzględnej liczby głosów.
W pierwszym, majowym głosowaniu senatorowie wybrali do Kolegium IPN Andrzeja Gwiazdę.