Telewizja ściśle oznakowana

Od poniedziałku nadawcy telewizyjni za pomocą znaków graficznych muszą bardzo precyzyjnie określać, do jakiego widza adresują swój program.

Do tej pory ogólnie sygnalizowali tylko, że audycja jest "wyłącznie dla dorosłych" (czerwony kwadrat) lub "dozwolona dla dzieci za zgodą rodziców" (żółty trójkąt)
. Teraz mają posługiwać się znakami dla pięciu kategorii wiekowych: bez ograniczeń, od lat 7, 12, 16 i dla dorosłych. Nowe zasady wprowadziła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, którą zobowiązywała do tego ustawa o mediach.

"Dotychczasowy system był nieprecyzyjny" - tłumaczy rzecznik KRRiT, Rafał Rastawicki. "Bo co tak naprawdę oznaczał zwrot >za zgodą rodziców< zaliczył program "Nieustraszeni" w którym pokazano sceny zjadania wyłupanych oczu zwierząt. A ponieważ stacja nadała tę audycję w chronionym czasie (między godziną 6 a 23), musi zapłacić wysoką karę pieniężną".

Nowe oznaczenia mają przestrzegać telewidzów przed programami, które mogą mieć "negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich". Nadawca sam będzie musiał określić, do jakiej grupy wiekowej kieruje audycję, wybierając odpowiedni znak graficzny. Przestrzegające symbole muszą mieć co najmniej 2 centymetry wysokości i trzeba je pokazywać w górnym lewym rogu ekranu przez cały czas trwania emisji telewizyjnej.

A co na to nadawcy?

- Zarządzenie uważamy za idiotyczne, a przede wszystkim nierealne - bo jak, kto i za pomocą jakich narzędzi ma różnicować film - od siedmiu lat, od 14 lat, od 16 lat ?! I co jeśli pani X będzie uważała inaczej? Czy KRRiTV weźmie na siebie rolę "sexera"? Będziemy się domagać odpowiedzi na te pytania, ale oczywiście znaczki mamy gotowe i jeśli będzie trzeba, będziemy kwalifikować programy wg własnego uznania, utrzymując całą tę komiczną fikcję. Już widzę te rozprawy sądowe z biegłymi, odsądzającymi od czci i wiary Kaczora Donalda, który się brzydko wyraża i powinien być oznaczony czerwoną kropką - tylko dla dorosłych - mówi nam Barbara Trzeciak-Pietkiewicz, prezes TV4. - Oczywiście zastosujemy się do nowych wytycznych przy oznaczaniu programów. Ponieważ jednak przygotowanie ramówki i klasyfikacja programów do oznaczenia odbywa się u nas ok. 2 miesiące przed faktyczną emisją, zmiany w oznakowaniu będą widoczne od 1 września. Programy sierpniowe były klasyfikowane przy układaniu ramówki sierpniowej, czyli
jeszcze w czerwcu, przed ogłoszeniem decyzji Rady. Teraz pracujemy zgodnie z nowymi wymogami oznakowania. Zresztą CANAL+ był już w 1999 r. sygnatariuszem Porozumienia "Przyjazne media" i cały czas dba o to, aby nieodpowiednie treści nie znalazły się na antenie w nieodpowiednim czasie, a także uważnie klasyfikuje i oznacza wszystkie programy według trzech kategorii - dla wszystkich, za zgodą rodziców i tylko dla dorosłych - mówi nam Marta Jóźwiak, rzecznik prasowy C+.

- O oznaczeniach będą decydować redakcje, które najlepiej wiedzą, do jakich widzów kierowany jest program. Pod względem technicznym TVP jest też przygotowana na zamieszczanie symboli - mówi nam Daniel Jabłoński z biura prasowego TVP.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)