Telewizja Polska uruchamia nowe oddziały terenowe
Od 1 stycznia Telewizja Polska ma uruchomić cztery nowe oddziały terenowe (OTV): w Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Olsztynie i Opolu.
Obecnie TVP to trzy programy ogólnopolskie: TVP1, TVP2, TVP3 oraz 12 oddziałów terenowych nadających w ramach "Trójki". Nowo powstające oddziały do tej pory były najmniejszymi jednostkami w telewizji - ośrodkami telewizyjnymi i podlegały pod właściwe oddziały terenowe.
Uruchomienie nowych oddziałów TVP finansuje z własnych źródeł (nie otrzymała na ten cel żadnych dodatkowych środków publicznych). Z danych, które PAP otrzymała od rzecznika TVP Jarosława Szczepańskiego, wynika, że w 2004 r. koszt funkcjonowania czterech ośrodków w Gorzowie Wlkp., Kielcach, Olsztynie i Opolu wyniósł ponad 9,3 mln zł. Według planu ekonomicznego na 2005 r., nowe oddziały kosztować będą łącznie prawie 14,7 mln zł.
Podniesienie ośrodków do rangi oddziałów spowoduje wzrost zatrudnienia w tych placówkach. W Olsztynie, gdzie jest obecnie 6,5 etatu (28 osób współpracuje z ośrodkiem na postawie umowy o dzieło), od 1 stycznia ma być 15 etatów. W Opolu na etatach są teraz 4 osoby, po Nowym Roku będzie 12. W Kielcach, gdzie na etatach jest 9 osób (kilkanaście współpracuje na umowę o dzieło)
, zatrudnienie ma się stopniowo zwiększać, do 20-25 etatów. W Gorzowie Wlkp. etatowo do tej pory pracowało 5 osób, a ponadto 20 na umowach. Docelowo oddział ten ma zatrudniać na etatach ok. 15 osób.
Powstanie nowych oddziałów łączy się też ze zwiększeniem liczby godzin emisji programu, zwłaszcza programów premierowych.
Według Szczepańskiego, w Olsztynie programy premierowe zajmą 1,5 godziny, czyli będzie ich o godzinę więcej niż w dotychczasowym ośrodku. Resztę czasu nadawania, czyli drugie tyle, wypełnią powtórki. Oddział swoim zasięgiem obejmować będzie cały teren Warmii i Mazur.
W Opolu czas antenowy zwiększy się z 52 minut do 80 minut programu własnego w dni powszednie, i z 27 minut w sobotę i niedziele do 55 minut w sobotę i 45 minut w niedzielę.
Oddział w Kielcach będzie nadawać ok. 3 godzin programu dziennie, w tym godzinę premier. Do tej pory ośrodek kielecki emitował 50 minut programu.
W Gorzowie Wlkp. OTV nadawał 120 minut programu dziennie, było 14 audycji. TVP na razie nie planuje tam zwiększenia czasu emisji.
Mimo iż do uruchomienia nowych oddziałów pozostało kilka dni, dwa oddziały (Kielce i Gorzów Wlkp.) nie mają jeszcze szefów. 21 grudnia Rada Nadzorcza TVP zaaprobowała kandydatów na szefów dwóch nowych oddziałów: w Opolu - Jacka Kruczkowskiego, w Olsztynie - Jarosława Kowalskiego. Nie zgodziła się natomiast na Arkadiusza Dziubaka (Gorzów Wlkp.). W Kielcach dyrektora nie ma, bo zarząd TVP nie wyłonił swego kandydata na tę funkcję. W związku z tym i w Gorzowie, i w Kielcach procedura konkursowa na stanowiska szefów oddziałów musi rozpocząć się na nowo.
Największym problemem TVP związanym z oddziałami terenowymi są kłopoty z objęciem programem, emisją naziemną, całego terytorium Polski. Obecnie TVP3 (a więc i regionalne programy) są odbierane w ok. 70 proc. kraju przez blisko 81 proc. ludności. Bez zasięgu naziemnego "Trójki" są m.in. niektóre rejony Warmii i Mazur, Podlasia, Bieszczad.
TVP3, w ramach którego działają oddziały terenowe TVP, zatrudnia obecnie 1664 osoby (stan na koniec listopada 2004 r.). Najwięcej z nich pracuje w Krakowie (200), Poznaniu (168), Gdańsku (161). Największą oglądalność mają oddziały w Szczecinie, Krakowie i Gdańsku, a najlepsze wyniki finansowe osiągają OTV Gdańsk, Wrocław i Poznań.