ŚwiatTelewizja cyfrowa ma zastąpić analogową już do 2012 r.

Telewizja cyfrowa ma zastąpić analogową już do 2012 r.

Do 2012 roku w krajach członkowskich Unii
Europejskiej analogowe radio i telewizję powinna zastąpić
technologia cyfrowa - takie plany przedstawiła Komisja
Europejska. Polski rząd w przyjętej 4 maja strategii zdecydował, że
zastąpienie naziemnej telewizji analogowej telewizją cyfrową ma
nastąpić do końca 2014 roku.

Jeśli UE zrealizuje te plany, będzie światowym liderem w nadawaniu cyfrowym - powiedział na konferencji prasowej Martin Selmayr, rzecznik komisarz UE Viviane Reding, odpowiedzialnej za media i społeczeństwo informacyjne.

Zdaniem KE, przejście z nadawania analogowego na cyfrowe oznacza nie tylko poprawę jakości dźwięku i obrazu. Zwolnione zostaną częstotliwości, które będą mogły być wykorzystane przez innych nadawców, oferujących nowe usługi w mediach audiowizualnych, jak również przez operatorów telefonii komórkowej. Spowoduje to wzrost innowacyjności i wzrost gospodarczy w sektorze radiowo- telewizyjnym i komunikacji elektronicznej.

Jak potwierdził Selmayr, przejście z nadawania analogowego na cyfrowe będzie wymagało zmiany odbiorników telewizyjnych i radiowych. Uważamy, że do 2010 roku większość widzów w UE kupi przynajmniej jeden odbiornik cyfrowy. KE szacuje rynek odbiorników cyfrowych na około 20 mln sztuk rocznie - poinformowano w komunikacie Komisji.

Według danych KE siedem krajów Unii zapowiedziało całkowite zakończenie nadawania analogowego już do 2010 roku lub wcześniej. Są to Austria, Niemcy, Hiszpania, Finlandia, Włochy, Malta i Szwecja. Dwa lata później chcą to zrobić Węgry, Belgia, Grecja, Słowenia, Słowacja i Wielka Brytania.

Pozostałe kraje najprawdopodobniej nie wyznaczyły jeszcze terminu przejścia z technologii analogowej na cyfrową bądź nie poinformowały o tym Komisji.

Autorzy polskiej strategii podkreślali, że koszty transformacji analogowo-cyfrowej będą dość wysokie, zarówno dla dostawców, jak i odbiorców tych usług. Dlatego rząd uznał, że celowe będzie rozważenie możliwości interwencji państwa, polegającej na łagodzeniu skutków tego procesu.

Obecnie programy telewizji publicznej (wraz z oddziałami regionalnymi) i dwóch ogólnopolskich stacji komercyjnych widzowie w kraju mogą odbierać za pośrednictwem sygnału naziemnego, analogowego. Zdecydowana większość Polaków ma odbiorniki telewizyjne analogowe.

Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)