Trwa ładowanie...
d29mo22
nauka
26-06-2007 15:30

Teleskop sprawdza, skąd pochodzi życie na Ziemi

W pierwszym okresie swojego istnienia Ziemia
miała bardzo surowe środowisko - temperatura osiągała ekstremalne
wartości, a powierzchnia naszej planety była nieustannie
bombardowana przez najróżniejsze kosmiczne drobiny. W poznaniu tajemnicy niezwykle odpornych molekuł organicznych, z
których powstały pierwsze na Ziemi żywe organizmy, może pomóc
Kosmiczny Teleskop Spitzera.

d29mo22
d29mo22

Do dzisiaj nierozwiązana pozostaje zagadka pierwszych ziemskich organizmów, którym mimo tak trudnych warunków, udało się przetrwać.

Dzięki Teleskopowi Spitzera instrumentowi wiadomo jednak, że podobne cząsteczki potrafią przetrwać także w okolicach prawdziwie "śmiercionośnych" eksplodujących supernowych, czyli w środowisku co najmniej tak samo surowym jak to, które miała młoda Ziemia.

Węglowodory, które potrafią przetrwać eksplozję supernowej, muszą być właściwie niezniszczalne - jak karaluchy, które są w stanie ocaleć z wybuchu nuklearnego. Taka wytrzymałość może dowodzić, że podobne molekuły były budulcem pierwszych żywych organizmów na Ziemi.

Dr Achim Tappe z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics wykorzystał spektrograf podczerwony Kosmicznego Teleskopu Spitzera do zbadania węglowodorów znajdujących się w pozostałościach po wybuchu supernowej N132D, w Wielkim Obłoku Magellana, w odległości 163 000 lat świetlnych od Słońca.

d29mo22

Obecność molekuł w miejscu, w którym niedawno wybuchła supernowa, pokazuje jak bardzo odporne są to węglowodory - powiedział dr Tappe. Wyniki badań astronoma z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "Astrophysical Journal".

Naukowcy przypuszczają, że "niezniszczalne" molekuły zostały przyniesione na Ziemię przez komety, które w młodym Układzie Słonecznym poruszały się bardzo chaotycznie i często uderzały w tworzące się planety. To najprawdopodobniej dzięki tym kosmicznym "zamrażarkom" życie trafiło na Ziemię.

d29mo22
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29mo22
Więcej tematów