Trwa ładowanie...
dg9ycw3
15-03-2006 17:30

Telefoniczna rozmowa Marcinkiewicza i Schuessela

O bezpieczeństwie energetycznym Unii Europejskiej i programie marcowego szczytu UE w Brukseli rozmawiali premier Kazimierz Marcinkiewicz i kanclerz Austrii Wolfgang Schuessel. Inicjatywa telefonicznej rozmowy wyszła od kanclerza Austrii - poinformował minister w Kancelarii Premiera Ryszard Schnepf.

dg9ycw3
dg9ycw3

Jak powiedział minister, kanclerz Schuessel uznał tzw. zieloną księgę o przyszłości polityki energetycznej UE, ogłoszoną w minionym tygodniu przez Komisję Europejską, za dobry punkt wyjścia do debaty o polityce energetycznej UE. Zaproponował powołanie Europejskiego Urzędu Regulacji Energetyki, zauważając przy tym, że urząd ten nie byłby nową instytucją, ale organizmem koordynacji pomiędzy narodowymi urzędami regulacyjnymi.

Schnepf zaznaczył, że kanclerz poprosił również polskiego premiera o wsparcie w trzech kwestiach: utworzenia wzajemnych połączeń energetycznych między państwami; idei solidarności w systemie Europejskiego Bezpieczeństwa Energetycznego oraz pomysłu zwiększenia udziału energii odnawialnej i biopaliw.

Wszystkie te punkty w zasadzie są zgodne z naszymi intencjami. Wpisują się dokładnie w projekt porozumienia o bezpieczeństwie energetycznym - ocenił Schnepf. Jego zdaniem, dowodzi to, że inicjatywa polska "była trafiona".

Przyznał, że w UE nie wszystkie postulaty polskiego projektu spotykają się z przychylnym przyjęciem; różne jest np. rozumienie zasady solidarności. Jego zdaniem, negocjacje na temat bezpieczeństwa energetycznego Europy będą "testem głębokości współpracy w ramach UE". Podkreślił jednak, że Polska słucha uwag innych państw i jest gotowa wnieść zmiany do swojego projektu.

dg9ycw3

Jak powiedział minister, podczas rozmowy premier Marcinkiewicz i Schuessel zgodzili się, że kwestie wzrostu zatrudnienia i rozwoju gospodarczego - które będą głównym tematem marcowego szczytu UE - należą do najważniejszych problemów UE. Według nich, kluczem do rozwiązania tych problemów może być m.in. pakiet zawierający ułatwienia w działalności małych i średnich przedsiębiorstw.

Kanclerz Schuessel poinformował, że Austria - przewodnicząca w tym półroczu pracom UE - opowiada się za wprowadzeniem zasady uproszczonej rejestracji małych i średnich firm, która nie przekraczałaby półtora tygodnia

W trakcie rozmowy telefonicznej omówiono także kwestię budżetu UE na lata 2007-2013, a także dyrektywy liberalizującej rynek usług - podano w komunikacie CIR.

dg9ycw3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg9ycw3
Więcej tematów