Trwa ładowanie...
d1vcdwj
15-05-2011 03:25

Tej nocy tysiące Polaków stały w ogromnych kolejkach

Do 1:00 w nocy tysiące osób w wielu miastach Polski uczestniczyły w Nocy Muzeów.
W stolicy otwartych było w nocy 230 instytucji. Po raz pierwszy Nocy Muzeów wzięło udział między innymi Muzeum Telewizji Polskiej i Muzeum Legii. Polskie Radio przygotowało wystawę w Pałacu Staszica z archiwalnymi plakatami i nagraniami.

d1vcdwj
d1vcdwj

Kilkusetmetrowa kolejka ustawiła się przed Muzeum Powstania Warszawskiego. Po wyjściu z Muzeum warszawiacy byli zachwyceni ekspozycją, ale w jej podziwianiu przeszkadzał trochę tłum. Nie mniej tłoczno było przed Pałacem Prezydenckim. Na wejście do siedziby prezydenta trzeba było czekać co najmniej dwie godziny. Zwiedzającym udostępniono parter budynku, między innymi Salę Hetmańską, Salę Białą i Salę Rycerską. W Warszawie można dziś było odwiedzić po zmroku także Komendę Stołeczną Policji, Instytut Pamięci Narodowej, Kancelarię Premiera i Sejm. Przy Wiejskiej zwiedzający mieli okazję zobaczyć między innymi Sale Posiedzeń Sejmu i Senatu, Hall Główny, a także Salę Kolumnową.

Noc Muzeów zorganizowano też w Poznaniu. Wstęp do dwudziestu trzech instytucji kultury był bezpłatny. Największe kolejki ustawiały się do Zamku i oddziałów Muzeum Narodowego. Półtora tysiąca osób weszło w ciągu jednej godziny do poznańskiej Galerii Malarstwa i rzeźby, w której można oglądać ekspozycję "Plakat musi śpiewać".

Długie kolejki zwiedzających stały również przez galeriami i muzeami w Łodzi. W Manufakturze odbył się pokaz trójwymiarowej opowieści o historii włókienniczej Łodzi. Także kieleckie placówki muzealne otworzyły drzwi dla zwiedzających w ramach Nocy Muzeów. Do północy można było za darmo zwiedzać wszystkie prezentowane wystawy. Kielczanie brali też chętnie udział w grze "Zagubione eksponaty", w którą zaangażowały się wszystkie miejskie placówki.

Tak, jak w ubiegłych latach, Noc Muzeów organizowana była razem z Europejskią Nocą Muzeów, w której uczestniczy około 120. miast. Pierwsza Noc odbyła się w Berlinie w 1997 roku, w Polsce pierwsza taka impreza została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Poznaniu w 2003 roku.

d1vcdwj

Wielkim przewodzeniem cieszyła się tegoroczna “Noc muzeów” w Rzymie. Władze Wiecznego Miasta szacują, że z możliwości odwiedzenia w niecodziennej porze stołecznych galerii i muzeów skorzystało ponad 200 tysięcy osób W ten sposób pobity został ubiegłoroczny rekord, który wynosił 150 tysięcy. Burmistrz Rzymu Gianni Alemanno, który ma kłopoty z nocnym życiem, polegającym coraz częściej na pijackich burdach w najpiękniejszych zakątkach miasta, ma nadzieję, że przeciwwagą dla nich okaże się nocne życie kulturalne. A także, że coraz częściej zechcą w nim brać udział stali mieszkańcy, a nie tylko turyści.

Według danych ministerstwa kultury, które na swojej stronie internetowej zamieściło listę placówek gotowych przyjąć nocnych gości, stołeczny region Lacjum nie ma rywali: zajmująca drugie miejsce Kampania (której stolicą jest Neapol) odnotowała siedem tysięcy zwiedzających. W Rzymie największym powodzeniem cieszyło się muzeum sztuki XXI wieku, tak zwane MAXXI, po nim dopiero Muzea Kapitolińskie, Galeria Borghese, a także siedziba Izby Deputowanych, posiadająca cenne zbiory dzieł sztuki.

Tegoroczna Noc Muzeów w Europie po raz kolejny okazała się sukcesem. Galerie i wystawy zwiedzali także Portugalczycy. Tylko w Lizbonie do Nocy Muzeów włączyło się kilkadziesiąt placówek. Mieszkańcy portugalskiej stolicy i zagraniczny turyści mogli pod osłoną nocy zwiedzać między innymi Pałac Ajuda (czyt. ażuda) wybudowany po gigantycznym trzęsieniu ziemi w połowie XVIII wieku, a także Muzeum Powozów, które posiada jedną z największych kolekcji na świecie. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się też Muzeum Etnograficzne, w którym można było nie tylko obejrzeć wystawę i filmy z egzotycznych zakątków, ale też poznać tradycyjne europejskie tańce, miedzy innymi polskiego mazurka. Goście tłumnie uczestniczyli w zabawie. W Europejskiej Nocy Muzeów uczestniczy około 120 miast Starego Kontynentu.

d1vcdwj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vcdwj
Więcej tematów