Trwa ładowanie...

Tej nocy huragan Earl może zaatakować wybrzeże USA

Kilka stanów wschodniego wybrzeża USA przygotowuje się na nadejście potężnego huraganu Earl, który według prognoz pogodowych ma dotrzeć do Karoliny Północnej w nocy z czwartku na piątek (czasu lokalnego).

Share
Tej nocy huragan Earl może zaatakować wybrzeże USA
Źródło: AFP, Fot: HO/ NASA
d49trx2

Służby meteorologiczne podwyższyły w środę kategorię huraganu z trzeciej do czwartej (w skali od 1 do 5), co oznacza, że może on dokonać poważnych zniszczeń. Tego dnia żywioł szalał na Oceanie Atlantyckim, gdzie prędkość wiatru osiągała prawie 200 km/godz. W czwartek Earl osłabł jednak nieco i znów został zaliczony do kategorii trzeciej.

Jednak wciąż zagrożone są stany: Karolina Północna, Wirginia, Delaware i Maryland, a także część Massachusetts. W środę zarządzono obowiązkową ewakuację wyspy Ocracoke na najbardziej wysuniętym na wschód odcinku wybrzeża w Karolinie Północnej, tzw. Outer Banks.

d49trx2

Jest to region masowo uczęszczany przez turystów. Niektórzy z nich, podobnie jak wielu mieszkańców, zapowiadają, że nie wyjadą i postarają się przeczekać huragan na miejscu.

Istnieje ryzyko, że Earl pozrywa trakcję elektryczną i pozbawi prądu być może nawet znaczne obszary. Linie lotnicze radzą pasażerom zmieniać trasy lotów, aby ominąć zagrożone miasta.

Gubernatorzy Karoliny Północnej, Wirginii i Marylandu ogłosili stan wyjątkowy. Władze radzą ludności przygotowanie zapasów na wypadek trudności z zaopatrzeniem.

Tomasz Zalewski

d49trx2

Podziel się opinią

Share
d49trx2
d49trx2
Więcej tematów