Teheran wzbogaca uran laserami
Jak twierdzą irańscy emigranci polityczni, Iran wbrew oficjalnym zaprzeczeniom wzbogaca uran przy użyciu laserów na terenie bazy wojskowej Parchin - poinformował w Wiedniu rzecznik Narodowej Rady
Oporu Iranu (NRCI) Ali Safavi.
23.11.2005 | aktual.: 23.11.2005 19:29
Inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) wizytowali zaledwie kilka tygodni temu część bazy. Rada Gubernatorów MAEA ma się zebrać w czwartek w Wiedniu, aby dyskutować o kontrowersyjnej irańskiej polityce atomowej.
Teheran zaprzeczył, jakoby miał prowadzić badania atomowe w Parchin. Rząd irański celowo wprowadził MAEA w błąd - powiedział Safavi. Rada Oporu powołując się na "bardzo dobrze poinformowane źródła w rządzie" w Teheranie twierdzi, że laserowe wzbogacanie uranu odbywa się w placówce odległej o 5 do 10 kilometrów od wizytowanej przez MAEA części bazy. Proces ten ma się odbywać w podziemnych w tunelach, wyłożonych pochłaniającym promieniowanie ołowiem.
Według oficjalnego raportu dyrektora generalnego MAEA Mohammeda ElBaradei, podczas ubiegłotygodniowych badań inspektorzy nie wykryli promieniowania radioaktywnego.
W listopadzie 2004 roku Iran w ramach ugody z Unią Europejską zobowiązał się do zaprzestania wszelkich czynności związanych z wzbogacaniem uranu.
Państwa zachodnie, a w szczególności Stany Zjednoczone, obawiają się jednak, że w rzeczywistości Iran kontynuuje prace nad uzyskaniem broni atomowej, do czego niezbędny jest uran wysoko wzbogacony.
Wbrew porozumieniu zawartemu z trzema państwami Unii Europejskiej - Niemcami, Francją i Wielką Brytanią - Iran po krótkich przerwach wznowił wzbogacanie uranu w zakładach nuklearnych koło Isfahanu. Teheran twierdzi, że chodzi mu o uzyskanie uranu nisko wzbogaconego, nadającego się wyłącznie na paliwo do elektrowni jądrowych.
Jeszcze w sierpniu, po odwołaniu przez Iran pierwszego moratorium na wzbogacanie uranu, Wielka Brytania, Francja i Niemcy zerwały rozmowy z Teheranem w sprawie zawarcia umowy o kompleksowej współpracy gospodarczej. Obie strony chcą wznowić rozmowy na początku grudnia.
W związku z utarczkami dyplomatycznymi wokół Iranu Rada Gubernatorów MAEA przypuszczalnie zrezygnuje ze złożenia Radzie Bezpieczeństwa ONZ oficjalnego zawiadomienia o złamaniu przez Iran układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.