PolskaTechnologie kosmiczne dla bezpieczeństwa Europy

Technologie kosmiczne dla bezpieczeństwa Europy

Technologie kosmiczne, zwłaszcza
satelitarne, powinny w coraz większym stopniu wspomagać różne
akcje ratownicze. Aby najpełniej wykorzystać ich możliwości,
Europejczycy stworzą Europejską Platformę Technologii Kosmicznych
dla Bezpieczeństwa.

10.03.2006 | aktual.: 10.03.2006 19:02

Dyskutowali o tym naukowcy zajmujący się technologiami kosmicznymi, uczestniczący w telekonferencji zorganizowanej jednocześnie w Warszawie i we francuskiej Tuluzie. Gospodarzami spotkania było Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz jego francuski odpowiednik, Narodowe Centrum Badań Kosmicznych.

Gdy mówi się o technologii kosmicznej dla bezpieczeństwa, chodzi głównie o satelitarną telekomunikację i nawigację oraz zdalną obserwację Ziemi. One właśnie będą miały najszersze zastosowanie w przyszłych akcjach ratunkowych - podkreślali uczestnicy konferencji.

Kosmos może pomóc wskazać te miejsca na Ziemi, gdzie najbardziej potrzebna jest pomoc. W czasie tsunami w Azji dane z satelitów pomogły wskazać zniszczone drogi i mosty oraz określić, gdzie ludność wymaga ewakuacji - wyliczał Dawid Assemat z Narodowego Centrum Badań Kosmicznych w Tuluzie.

Obrazy z satelitów wykorzystywane są do do oceny zniszczeń budynków, pozwalają aktualizować informacje o danej sytuacji, tworzyć trójwymiarowe modele rzeźby terenu potrzebne w akcjach ratowniczych - wyliczał Brian Routdlege z Centrum Kosmicznego Unii Europejskiej.

Selekcja najbardziej przydatnych technologii odbyła się w ramach europejskiego programu Astro+. Realizowało go konsorcjum 22 europejskich organizacji i firm kosmicznych. Z Polski w Astro+ uczestniczyło Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Wspólnie pracowaliśmy nad selekcją na tyle dojrzałych technologii, by można je było wykorzystać dla bezpieczeństwa - powiedział prof. Zbigniew Kłos, dyrektor CBK PAN.

Projekt Astro+ zwieńczyły polowe ćwiczenia w Zegrzu koło Warszawy. Naukowcy oraz straż pożarna realizowali tam scenariusz, zgodnie z którym okolicom zagroziło przerwanie tamy na Zalewie Zegrzyńskim. Symulowano akcję ratunkową zmierzającą do ewakuacji okolicznej ludności.

Pozwoliło to w praktyce sprawdzić wykorzystanie przez ratowników wielu satelitarnych informacji. Było to bardzo pouczające doświadczenie - opowiadał prof. Kłos. W czasie konferencji eksperci podkreślali, że obecnie możliwości technologii kosmicznych są wykorzystywane w zbyt małym stopniu. Odpowiedzialność ratownicza w Europie jest dziś podzielona między wiele służb cywilnych i wojskowych. Ich różnorodność oraz słabe wyszkolenie naziemnych kadr sprawia, że technologie kosmiczne nie są w pełni wykorzystane - podkreślił Dawid Assemat.

Ma to zmienić utworzenie Europejskiej Platformy Technologii Kosmicznych dla Bezpieczeństwa. Sfinansuje ją ruszający jesienią 7. Program Ramowy Unii Europejskiej (jeden z największych w Europie programów realizacji i finansowania badań naukowych).

Źródło artykułu:PAP
naukakosmoskonferencja
Zobacz także
Komentarze (0)