Trwa ładowanie...

Tatry. Ostry spór o krzyż na Giewoncie. "Za katolickim krzyżem stoi przemoc"

Tatry. Po dramacie w górach, gdy po burzy w rejonie Giewontu śmierć poniosły 4 osoby, trwa ostry spór o krzyż. Władze Zakopanego stanowczo zaprotestowały ws. jego usunięcia. Jest reakcja filozofa Jana Hartmana.

Tatry. Ostry spór o krzyż na Giewoncie. "Za katolickim krzyżem stoi przemoc"Źródło: East News
d22sue4
d22sue4

Tatry. 22 sierpnia doszło do silnych wyładowań atmosferycznych w wielu miejscach w górach. Najtragiczniejsza sytuacja była na Giewoncie. Zginęły cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Ponad 150 osób zostało poszkodowanych, wiele trafiło do szpitali, niektóre w stanie ciężkim.

Po tej tragedii znów rozgorzała dyskusja na temat krzyża na Giewoncie. Profesor Jan Hartman opublikował na Twitterze wpis o treści: "Krzyż nadal zabija! Usunąć z Giewontu!”.

Stanowczo zareagowały władze Zakopanego. Wystosowały list otwarty w tej sprawie.

Tatry. Krzyż na Giewoncie. Jan Hartman odpowiada

Teraz Jan Hartman znów zabiera głos i odpowiada. Na łamach "Polityki" stwierdził, że "krzyż nie jest własnością katolików ani też chrześcijan". Proponuje zatem, by zamiast walczyć z katolikami o krzyż, stawiać własne. "Zaadoptujmy krzyż! I niech zapanuje między nami zgoda" - czytamy.

d22sue4

Hartman pisze, żeby krzyż został na Giewoncie, ale by "nie znaczył, że Podhale nie jest już Polską i nie obowiązuje tam polska konstytucja, nakazująca władzom publicznym z równym dystansem traktować wszystkie wyznania i światopoglądy".

Uważa, że ratunkiem dla krzyża jest to, by stał się on symbolem wszystkich. Według niego zgoda nie będzie możliwa, póki katolicy będą uważać się za właścicieli tego symbolu. Podkreśla, że tak samo jak katolicy są na Podhalu u siebie, to tak samo u siebie są ateiści, czy wyznawczy innych religii.

Wysuwa inne pomysły działań, które jego zdaniem zminimalizują ryzyko porażenia piorunem na Giewoncie.

"Warto coś z tym zrobić – np. zakazać wejść w dni, w które przewidywane są wyładowania atmosferyczne. A może dałoby się pokryć krzyż jakąś substancją izolującą? A może wywiercić w podłożu głębokie uziemienie, jednocześnie izolując podstawę konstrukcji od otaczającej ją skały?" - pyta.

Tatry. "Za katolickim krzyżem stoi przemoc"

Jego zdaniem w liście władz Zakopanego można odczytać pogróżki przed gniewem górali. Hartman obawiałby się przemocy fizycznej ze strony górali, bo, jak dalej pisze, "za katolickim krzyżem stoi przemoc albo zagrożenie przemocą. I zawsze tak było, od kiedy chrześcijaństwo stało się religią władzy, uzurpującą sobie prawo własności symbolu krzyża".

d22sue4

Dodał także, że nikt krzyża nie będzie usuwać, więc katolicy nie będą musieli nikogo bić z tego powodu. Odwołał się także do historii i stwierdził, że "przemoc była zawsze w głównym nurcie chrześcijaństwa". Krzyż natomiast nazywa symbolem bogobójstwa i narzędziem tortur.

Na koniec zwrócił się jeszcze do władz Zakopanego.

"Nie chciałbym się z Państwem gniewać. (...) Proszę pamiętać, że to wspaniałe i jedyne takie na świecie miasto ma w swej chlubnej historii kulturowej wątki i postacie nie tylko chrześcijańskie, lecz również antychrześcijańskie i antykatolickie. Na chrześcijaństwie ani świat, ani Zakopane się nie kończą" - napisał Jan Harman.

Źródło: East News

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d22sue4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22sue4
Więcej tematów