Trwa ładowanie...
tatry

Tatry: nie żyje turysta, który spadł z Gąsienicowej Turni

Taternik, który w sobotę spadł z Gąsienicowej Turni do Dolinki pod Kołem w Tatrach Wysokich, nie żyje. Zmarł w nocy z soboty na niedzielę w szpitalu - poinformował Andrzej Marasek, ratownik TOPR.

Share
Tatry: nie żyje turysta, który spadł z Gąsienicowej Turni
Źródło: PAP, Fot: Grzegorz Momot
d3vzumc

Przypomnijmy, że w sobotę ciężko ranny i nieprzytomny został przetransportowany do zakopiańskiego szpitala.

- Turysta spadł z dużej wysokości. O wypadku ratowników powiadomili inni turyści, ale poszkodowany wędrował po górach samodzielnie. Kiedy ratownicy dotarli na miejsce, turysta był nieprzytomny i mimo resuscytacji nie odzyskał przytomności w trakcie transportu do szpitala - mówił w sobotę ratownik dyżurny TOPR Tomasz Wojciechowski.

d3vzumc

Według relacji ratownika, turysta posiadał stosowny ekwipunek, miał założone raki do wspinaczki na oblodzonych skałach.

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. Wszystkie szlaki turystyczne są oblodzone, a w wielu miejscach przykryte śniegiem. Do uprawianie wysokogórskiej turystyki konieczny jest odpowiedni sprzęt - jak raki, czekan oraz zestaw lawinowy czyli detektor, sonda i łopatka. W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.

W sobotę rozpoczął się ostatni turnus ferii zimowych dla województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Od rana na zakopiance panował wzmożony ruch, a miejscami na popularnej trasie pod Tatry tworzyły się korki.

d3vzumc

Podziel się opinią

Share
d3vzumc
d3vzumc
Więcej tematów