Trwa ładowanie...
03-12-2014 14:20

Targi książki na wrocławskim dworcu. Na gości czekają spotkania ze znanymi autorami

W najbliższy czwartek, 4 grudnia, rusza 23. edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek. W tym roku na piętrze wrocławskiego Dworca Głównego zaprezentuje się 130 wystawców.

Targi książki na wrocławskim dworcu. Na gości czekają spotkania ze znanymi autoramiŹródło: Facebook / Oficjalny Profil WPDK
d3y57h1
d3y57h1

W tym roku po raz 23. odbędą się Wrocławskie Targi Dobrych Książek - jedna z trzech (obok krakowskich i warszawskich Targów Książki) liczących się krajowych imprez, mających na celu promocję literatury o wysokich walorach artystycznych i typograficznych. Obecna nazwa wrocławskiej imprezy funkcjonuje od 2013 roku, odkąd odbywa się ona na piętrze odrestaurowanego Dworca Głównego - wcześniej nosiła ona nazwę Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

- Sam fakt, że Targi odbywają się w pomieszczaniach na piętrze Dworca Głównego, niewątpliwie zachęca gości. Jest to bowiem ta część budynku, która na co dzień jest niedostępna dla odwiedzających dworzec osób i fakt, że podczas WTDK można ją zobaczyć jest pewną atrakcją - mówi w rozmowie z WP Beata Gigiel z biura WTDK.

W tegorocznej edycji swoje książki zaprezentuje 130 wydawców, w tym tacy, którzy na wrocławskiej imprezie znajdą się po raz pierwszy. Dodatkowo, podczas targów obecnych będzie stu autorów, których książki będzie można zakupić.

Przez cztery dni - od czwartku do niedzieli - na gości czeka wiele atrakcji, spotkania z pisarzami (m.in. z Ignacym Karpowiczem, Filipem Springerem, Andrzejem Stasiukiem, Marcinem Wrońskim, Zygmuntem Miłoszewskim, Olgą Tokarczuk), naukowcami (prof. Jackiem Łukasiewiczem, prof. Romualdem Łuczyńskim, prof. Andrzejem Zawadą), aktorami (m.in. Barbarą Bursztynowicz czy Anną Dymną) oraz projekcje filmów czy konferencje naukowe. Podczas Targów swoje książki podpisywać będą autorzy, wśród których znajdzie się m.in. Marek Krajewski, Pavel Rankov, Adam Wajrak, prof. Jan Miodek.

d3y57h1

Jak co roku, podczas WTDK ogłoszony zostanie laureat konkursu "Pióro Fredry". - Konkurs towarzyszy nam od pierwszej edycji imprezy i jego specyfiką jest fakt, że jest to konkurs honorowy - zwycięzcy nie otrzymują żadnych gratyfikacji finansowych, a jedynie statuetkę i dyplom. Mimo to, wydawcy chętnie zgłaszają się do konkursu - w tym roku otrzymaliśmy 156 zgłoszeń od 46 wydawców - mówi WP Beata Gigiel.

Gigiel podkreśla, że jest to jedyny konkurs edytorski tej rangi w Polsce. - W pięcioosobowym jury zasiadają dwaj panowie z Instytutu Filologii Polskiego Uniwersytetu Wrocławskiego - prof. Marcin Cieński i dr Jan Choroszy, dziekan Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, prof. Christos Mandzios, przedstawiciel Urzędu Miasta, Jerzy Pietraszek, oraz dziennikarz radiowej "Trójki", Michał Nogaś. Dzięki różnym specjalnościom członków jury, zgłaszane książki są oceniane pod różnymi aspektami - zawartości treściowej, pomysłu, nowatorstwa oraz przede wszystkim - edytorskiego wykonania - wyjaśnia Beata Gigiel.

Laureat tegorocznej nagrody "Pióra Fredry" wybrany będzie spośród pięciu nominowanych książek z czterech wydawnictw - Znak, Rebis, Karakter oraz Wydawnictwa Literackiego. Patronat nad imprezą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Wrocław.

d3y57h1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y57h1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj