Trwa ładowanie...

Tarcza antykryzysowa 4.0. Masz zaległy urlop? Nie wykorzystasz go już, kiedy chcesz

Wysłanie pracownika na zaległy urlop bez jego zgody to jeden z zapisów tarczy antykryzysowej 4.0. Rząd ma już projekt nowej tarczy, która ma ułatwić funkcjonowanie firm w czasach pandemii koronawirusa. Zmieniono też zasady dotyczące odpraw dla pracowników.

Tarcza antykryzysowa 4.0. Masz zaległy urlop? Nie wykorzystasz go już, kiedy chceszŹródło: Pixabay
d2u0p2l
d2u0p2l

W środę 20 maja rząd przyjął projekt tarczy kryzysowej 4.0. Ma ona wesprzeć firmy w trudnych czasach pandemii koronawirusa. Pracownicy jednak niekoniecznie będą zadowoleni.

Zaległy urlop a tarcza antykryzysowa 4.0

Do tej pory osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę zaległy urlop wybierały do 30 września. Tarcza antykryzysowa 4.0 to zmieni. Jak wynika z zapisów projektu nowej tarczy, teraz pracodawca będzie decydował, kiedy pracownik może wybrać zaległy urlop. "W okresie epidemii pozwoli to pracodawcy wysłać pracownika na zaległy urlop bez jego zgody. Ma to zapobiec kumulacji urlopów niewykorzystanych za zaległe lata oraz urlopów nabytych w bieżącym roku kalendarzowym" - taki komunikat Ministerstwa Rozwoju przekazała PAP. Firmom ma to ułatwić funkcjonowanie w okresie wakacyjnym.

Tarcza antykryzysowa 4.0. Odprawy będą niższe

W projekcie tarczy antykryzysowej 4.0 znalazły się też zapisy dotyczące wysokości odpraw i odszkodowań przysługujących pracownikom za rozwiązanie "stosunku pracy, rozwiązania umowy agencyjnej, umowy zlecenia, czy innej umowy o świadczenie usług". Zwolniony pracownik będzie mógł otrzymać odprawę w wysokości maksymalnie 10-krotności minimalnej pensji, a ta obecnie wynosi 2600 zł brutto.

Tarcza antykryzysowa 4.0. Nie tylko zaległy urlop i odprawa. Co jeszcze zmieni nowa tarcza?

Tarcza antykryzysowa 4.0 doprecyzowuje też zasady wykonywania pracy zdalnej. Chodzi głównie o to, by zapobiec nadużyciom ze strony pracowników, którzy korzystają z możliwości pracy zdalnej, ale nie mają warunków do jej wykonywania.

d2u0p2l

Pracodawca będzie mógł też zawiesić wpłaty na fundusze socjalne, a także nie stosować niektórych postanowień układów zbiorowych i regulaminów wynagradzania.

Wybory 2020. Jarosław Gowin komentuje zgrzyt ze Zbigniewem Ziobrą. Padły 2 możliwe terminy głosowania

d2u0p2l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u0p2l
Więcej tematów