Trwa ładowanie...

Tarcza antykryzysowa 3.0. Jakie nowe założenia pomocy dla przedsiębiorców?

Sejm przyjął część poprawek Senatu do nowelizacji tarczy antykryzysowej (tarczy 3.0) . Ustawa zakłada rozszerzenie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Share
Tarcza antykryzysowa 3.0. Jakie nowe założenia pomocy dla przedsiębiorców?
Źródło: PAP
d3v7lym

Tarcza antykryzysowa to ustawa, która ma pomóc przedsiębiorcom w kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Część branży z powodu rządowych obostrzeń z dnia na dzień straciła dochody i walczy o przetrwanie. Dlatego władze przygotowały specjalne działania osłonowe, które mają pomóc w trudnych czasach. Uchwalono już trzecią wersję tarczy antykryzysowej.

Tarcza antykryzysowa 3.0. Jakie zmiany?

Nowelizacja tarczy antykryzysowej zakłada rozszerzenie zwolnienia z ZUS dla samozatrudnionych, a także wiele rozwiązań wspierających branżę transportową. Rządzący zdecydowali o tym, że ze samozatrudnieni ze zwolnienia z ZUS-u będą mogli skorzystać wtedy, gdy ich przychód był wyższy niż 300 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2020 r., ale ich dochód z tej działalności w lutym 2020 r. nie był wyższy niż 7 tys. zł.

Z 800 zł do 900 zł podwyższone będzie kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Do tego nowelizacja zawiera zapisy dotyczące zachowania przez rodziców prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki z powodu zamknięcia szkół i przedszkoli.

d3v7lym

Tarcza antykryzysowa. Pomoc dla transportu

W tarczy zawarto też przepisy dotyczące pomocy przedsiębiorcom działającym w branży transportowej. Rząd wprowadził mechanizmy wsparcia pasażerskich przewozów kolejowych ze względu na straty spowodowane epidemią koronawirusa o wartości 900 mln zł. Ustawa zakłada też podniesienie do 3 zł (z 1 zł) maksymalnej dopłaty z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych do 1 wozokilometra przewozu o charakterze użyteczności publicznej.

Tarcza 3.0. Jaki łączny koszt wsparcia?

ZUS ma odstąpić od wysyłania dorocznych informacji o stanie konta ubezpieczonego, co pozwoli na zaoszczędzenie 20 milionów złotych. Ustawa zakłada też dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu kwotą 900 mln zł. Łączny koszt zawartych w nowelizacji tarczy antykryzysowej rozwiązań to 2,6 mld zł.

Zobacz też: Wybory 2020. Ostra krytyka Szymona Hołowni. "Nie lubię, jak ktoś kogoś oszukuje"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3v7lym

Podziel się opinią

Share
d3v7lym
d3v7lym
Więcej tematów