ŚwiatTarasiuk dziękuje polskim eurodeputowanym za rezolucję PE

Tarasiuk dziękuje polskim eurodeputowanym za rezolucję PE

Szef ukraińskiej dyplomacji Borys Tarasiuk
podziękował polskim eurodeputowanym za ich zaangażowanie
w uchwalenie rezolucji Parlamentu Europejskiego z rekomendacją
rozpoczęcia negocjacji traktatu o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią
Europejską.

07.04.2006 | aktual.: 07.04.2006 16:45

Do uchwalenia tej rezolucji w dużej mierze przyczynili się przyjaciele Ukrainy w PE- powiedział Tarasiuk na konferencji prasowej w Kijowie. Korzystając z obecności polskich mediów chciałbym za ich pośrednictwem podziękować eurodeputowanym z Polski za aktywne działania na rzecz przyjęcia dokumentu- oświadczył.

W czwartkowej rezolucji Parlament Europejski uznał, że ukraińskie wybory parlamentarne z 26 marca w pełni odpowiadały standardom międzynarodowym, i wezwał Komisję Europejską do rozpoczęcia negocjacji o stowarzyszeniu Ukrainy z UE.

Rezolucja PE jest odpowiedzią na procesy zachodzące na Ukrainie od czasów "pomarańczowej rewolucji" i reakcją na demokratyczny przebieg wyborów parlamentarnych- powiedział Tarasiuk.

W rezolucji eurodeputowani wyrazili także poparcie dla porozumienia o wzajemnych ułatwieniach wizowych między UE a Ukrainą, zaznaczając, że jego ostatecznym celem jest system bezwizowy. Eurodeputowani podkreślili, że władze ukraińskie powinny zaangażować się w "nieodwracalny proces demokratyczny" oraz "bezwzględnie kontynuować i wzmacniać reformy polityczne, społeczne i gospodarcze".

Chcą również, "aby nowy rząd nadal był wiarygodnym partnerem Unii Europejskiej, ze szczególnym naciskiem na kwestie zwiększania stabilizacji w regionie, a zwłaszcza znalezienie rozwiązania dla problemu Naddniestrza".

Na konferencji prasowej Tarasiuk odniósł się także do kwestii członkostwa Ukrainy w NATO. Uczestnicy rozmów o odrodzeniu "pomarańczowej koalicji" (Nasza Ukraina, Blok Julii Tymoszenko i socjaliści) w nowym parlamencie różnią się w podejściu do tego problemu.

Proprezydencka Nasza Ukraina chce, by Ukraina w przyszłości weszła do NATO, podczas gdy biorąca udział w negocjacjach Socjalistyczna Partia Ukrainy opowiada się za przeprowadzeniem referendum w tej sprawie.

Właśnie dlatego chcemy (Nasza Ukraina - PAP), aby najpierw zawarto porozumienie o zasadach programowych tej koalicji, w którym należy określić nasz stosunek do tak ważnych kwestii, jak członkostwo w NATO, własność ziemi, problem języka państwowego i inne problemy, a dopiero potem zajmowano się podziałem stanowisk- podkreślił szef ukraińskiej dyplomacji.

Jarosław Junko

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)