Polska"Tanie gadanie" przez Internet wciąga Polaków

"Tanie gadanie" przez Internet wciąga Polaków

Rewolucja w telekomunikacji - już ponad 2
mln Polaków korzysta z telefonii internetowej - donosi "Gazeta
Wyborcza".

30.05.2006 | aktual.: 30.05.2006 07:00

Telefonia internetowa VoIP (Voice over IP) to największa rewolucja w telekomunikacji od czasu wejścia komórek. Firma badawcza eMarketer przewiduje, że w 2010 roku w USA będzie z niej korzystać 30 proc. gospodarstw domowych, a bank inwestycyjny Lehman Brothers szacuje, że za rok obroty w tej branży podwoją się do 8 mld dol. Z najpopularniejszego program do internetowych rozmów, czyli Skype'a, korzysta na całym świecie ma 100 mln użytkowników. Dla Skype'a Polska jest trzecim po USA i Chinach rynkiem na świecie. Powód? Wysokie ceny w tradycyjnej telefonii.

Najwięcej można zaoszczędzić na rozmowach międzynarodowych, np. minuta połączenia z USA za pośrednictwem Skype'a kosztuje ok. 8 gr (w zależności od kursu euro)
, Telenofonu - 9 gr, IPfonu - 11 gr. W TP SA w planie standardowym jest to już 1,46 zł za minutę. Skąd taka różnica? Internetowe firmy nie muszą budować kosztownej infrastruktury telefonicznej i nie wydają milionów na promocję.

W Polsce działa kilkadziesiąt lokalnych serwisów z tanią telefonią internetową, np. Tlenofon, IPfon, Halonet, TeleGadu czy EasyCall. _ Wśród naszych 120 tys. klientów jest sieć sklepów sportowych Decathlon i zakon dominikanów_ - mówi Michał Jakubowski, szef sieci EasyCall.

Halonet, własność notowanej na giełdzie Internet Group, na swojej stronie internetowej chwali się wrostem liczby klientów o 300 proc. w pół roku. Z kolei działający dopiero od marca Actio (15 tys. klientów) założyło trzech młodych biznesmenów, z których jeden zajmuje się produkcją sznurówek. Do grona firm oferujących telefonię internetową dołączyli też właściciele komunikatorów komputerowych, jak Gadu-Gadu (Nagłos), czy portale, np. Wirtualna Polska ze Spikiem.(PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)