Takiego opóźnienia na wyborach jeszcze nie było
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że do godz. 7 odnotowano w kraju 97 naruszeń ciszy wyborczej. Po godz. 9.30 został otwarty lokal wyborczy komisji nr 13 przy ul. Gwiaździstej w Gorzowie, przy którym rano znaleziono podejrzany pakunek z informacją, że jest to ładunek wybuchowy. W rzeczywistości była to atrapa bomby. - W związku z incydentem głosowanie nie będzie tam przedłużone - poinformował z-ca przew. OKW w Zielonej Górze, sędzia Zbigniew Piątek. Przedstawiciele PKW nie pamiętają takiego opóźnienia podczas wyborów.
09.10.2011 | aktual.: 09.10.2011 12:36
Członkowie komisji weszli do lokalu wyborczego przed godziną 9, wniesiono do niego także karty do głosowania i rozpoczęły się przygotowania do przyjęcia wyborców. Pierwsi wyborcy czekali już wówczas w holu, przed pomieszczeniem, w którym odbywa się głosowanie.
Podejrzany pakunek przy siedzibie komisji nr 13, mieszczącej się w budynku szkoły, znaleźli wcześnie rano policjanci patrolujący ten rejon. Krótko potem na miejscu były wszystkie służby. Po godzinie ósmej pirotechnicy wywieźli ładunek z terenu osiedla i mieszkańcy, którzy byli ewakuowani z bloku przy szkole mogli, wrócić do domów.
Następnie rozpoczęły się oględziny, które trwały ponad godzinę, policja zabrała m.in. drzwi, co może sugerować, że na nich znajdowała się kartka informująca o bombie. Na innych szybach widać ślady po zabezpieczaniu odcisków palców. Po zakończeniu swoich czynności śledczy wpuścili do budynku członków komisji wyborczej.
Pakunek znaleziony pod siedzibą obwodowej komisji wyborczej nr 13 w Gorzowie Wlkp. okazał się atrapą bomby, niezawierającą materiałów wybuchowych lub innych niebezpiecznych substancji - poinformował rzecznik lubuskiej policji Sławomir Konieczny.
Incydent dotyczy lokalu, w którym pracuje obwodowa komisja wyborcza nr 13 w Gorzowie Wlkp. Mieści się ona przy ul. Gwiaździstej, w budynku zespołu szkół. W tym miejscu uprawnionych do oddania swoich głosów jest 2081 osób.
Jak podał wcześniej sędzia Piątek, z informacji policji wynikało, że w reklamówce podłożonej przy budynku mógł być jakiś ładunek wybuchowy.
- W sprawie zostanie wszczęte postępowanie mające ustalić osobę bądź osoby odpowiedzialne za to wydarzenie. Specjaliści zajmą się także ustaleniem, co znajdowało się w pozostawionej przy szkole reklamówce - powiedział rzecznik lubuskiej policji Sławomir Konieczny.
Pozostałe lokale wyborcze w regionie zostały otwarte o 7 rano i będą czynne do 21. W okręgu nr 8 obejmującym cały region jest 669 obwodów głosowania, w których głosy może oddać 814 188 uprawnionych do tego mieszkańców.
Lubuszanie wybierają w tych wyborach 12 posłów i 3 senatorów - w trzech jednomandatowych okręgach wyborczych nr 20, 21 i 22.
Do walki o mandaty poselskie przystąpiło 8 komitetów wyborczych, które łącznie wystawiły 183 kandydatów. O głosy w wyborach do Senatu ubiega się 13 kandydatów reprezentujących 6 komitetów wyborczych.
W lubuskim okręgu są 23 obwody zamknięte w w szpitalach, 5 w aresztach śledczych, 3 w zakładach karnych i 9 w zakładach opieki społecznej. Łącznie w wymienionych obwodach do głosowania uprawnionych jest 6619 osób. W regionie 27 wyborców skorzysta z możliwość głosowania korespondencyjnego.
Przypadki naruszenia ciszy wyborczej dotyczyły głównie rozrzucania ulotek, wieszania plakatów, lub ich zrywania - poinformował sędzia Włodzimierz Ryms z PKW na porannej konferencji prasowej. Odnotowano też informację o tym, że jedna z gazet na stronie internetowej opublikowała sondaż wyborczy. Sprawę przekazano do zbadania prokuraturze.